NDS’de Melisdjane ile yapılan öykü atölye çalışmaları

NDS’nin 9. sınıfları 20 Şubat 2017 haftası boyunca öykü atölye çalışmaları çerçevesinde öykücü Melisdjane’la birlikteydiler.

Melisdjane öykünün ne olduğunu, birincil veya ikincil rollerde bulunan; hem öyküyü, hem de bu öykünün mesajını ve görevini yaşayan ve yaşatan gerçek ya da kurgusal karakterlerin nasıl ortaya çıkacağını, esinin nerede ve nasıl bulunacağını anlattı.

Aralık 2015’te NDS’ye gelerek bir öykü gösterisi yapmış olan Melisdjane, bu kez lise öğrencileriyle buluştu. Anlattığı hikâyeler, bir taraftan öykü dinlemeyi sağlarken, diğer taraftan da bu öykülerin nereden geldiğini, tarihçelerini, yaptığı yolculuklarda ve insanlarla tanışmalarında bu öykülere ait bazı efsaneleri öğrendiğini gösteriyordu.

9F’den İpek Değer bu atölye çalışmasından çıkarken şunları söyledi: “Melisdjane’ın hayal kaynakları konusunda sunduğu çeşitli durumlar sayesinde düşünmenin ve gezerken fikirler bulmanın ne olduğunu öğrendim.”

Bu atölye çalışması bu öğrenciler için bu yıl seçilen bir tema çerçevesine oturuyor; on hafta boyunca bazı öyküleri derinlemesine inceledikten sonra bu öğrencilerin kendileri de gruplar hâlinde yeni öyküler yazacak, tiyatro tarzında sahneleyecek ve video olarak sunacaklar.