NDS’de “Maske” Stajı

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Frankofon liselerin tiyatro öğretmenleri 2014 Aralık ayı ortasında üç gün boyunca komedyen ve eğitimci Jean-Claude Gauthier’nin yönettiği “Maske” stajına katıldı.

Bu formasyon, her iki yılda bir mayıs ayında NDS’de gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Frankofon Liseler Tiyatro Festivali’nin hedefleri arasındadır.

Bu festivale hazırlık stajı liselerimizin tiyatro öğretmenlerinin buluşmasını, paylaşımda bulunmasını ve bir gruba dahil olma duygusu duymalarını sağladığı gibi ; bu vesileyle katılımcıları dostluğa, dayanışmaya ve devamlılığa davet etmektedir.

Bu yılki programda üç maske grubuyla, üç aşamalı bir çalışma yapıldı :

 Nötr maskeler : var olmayı, kullanılabilirliği, sadeliği, dinlemeyi ve akıcılığı daha iyi ortaya çıkarabilmek için

 Larva tarzı maskeler : vücut şekilleri, jestler, ritimler üzerinde çalışma yaparak ilk karakter taslaklarını ortaya koymak için

 Komedya yarım maskesi : oyunlarda çabukluk, aşırılık, kırılma noktaları gibi durumların anlatılmasında, karakteri besleyen iç çelişkilere özel bir önem verilmesi gereken durumlarda ve doğal davranışları anlatmak için kullanılır.

Bu çalışmayla her ne kadar bir maskeyle gizlenmiş olsa da, herkesin tiyatroyu ve kendisini keşfetmesini sağlayan, içeriği çok yoğun bir seans gerçekleştirilmiş oldu.

Kişisel uygulamalar çerçevesinde yapılan tüm bu çalışmalar öğrencilere de aktarılacak ve maskeli tiyatroya başka bir bakışın ortaya çıkmasını sağlayacaktır.