NDS’de Hazırlık Veli ve Öğrencileriyle Tanıtım Toplantısı

5 Eylül 2017 Salı günü, öğleden sonra, 140 NDS Hazırlık sınıfı öğrencisi, aileleri eşliğinde, yeni eğitim-öğretim dönemi için bir tanışma ve tanıtım toplantısına katıldı.

NDS’de ilk yıllarını tamamlayan öğrencilerden oluşan görevli bir grup onları karşılamak ve bilgi dosyalarını bahçede kendilerine vermek üzere hazır bulundu. Okul servisi, kitap-kırtasiye ve üniforma satışı sorumluları, galeri, kantin ve medyatek gibi birçok mekânda yerlerini aldılar.

Alışverişten sonra, herkes, genel toplantı için Gösteri Salonu’na doğru yöneldi. Okul Müdürü Yann de Lansalut, katılımcıları karşıladıktan sonra, ilk önce Notre-Dame de Sion’un tarihi hakkında hatırlatmalarda bulundu. Ardından okulun «insani değerler açısından zengin kadın ve erkekler yetiştirme» ve Türk ve Fransız ortak kültürünü kazandırma yolundaki eğitim hedeflerine değindi.

Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi ise, hem yeni liselilere hem de NDS’yi seçen ailelere seslendi. Özellikle Atatürkçü eğitim ilkelerine bağlılığın altını çizdikten sonra, Suzan Sevgi sözü Hazırlık sınıflarından sorumlu Müdür Yardımcısı Yeşim Özçubukçu’ya bıraktı.

Yeşim Özçubukçu yeni öğrenci ve velilerine ilkin Fransızca öğretmenlerini ardından da diğer derslerden sorumlu öğretmenleri tanıttı. Ayrıca eğitim-öğretim yılına ilişkin bazı genel bilgiler verdi.

Ardından yeni öğrenciler, sınıflara dağılıp sınıf öğretmenleriyle ve ilk Fransızca sözcüklerle tanıştılar. Okulda ilk yıllarını dolduran bazı öğrenciler bu vesileyle onlara eşlik etti.

Tanıtım toplantısının sonunda öğrenci velileri müdürlere ve diğer öğretmenlere NDS’deki günlük yaşama ilişkin çeşitli sorular yönelttiler.