NDS’de “Grand Théâtre” (Büyük Tiyatro) Kumpanyası tarafından «Calas Davası» sunumu

Montreuil “Grand Théâtre” (Büyük Tiyatro) Kumpanyası Frankofoni etkinlikleri çerçevesinde, 21 Mart 2017’de, NDS’nin L3 öğrencilerine gerçek bir öyküye dayanan «Calas Davası» oyununu sundu.

Gösteri Salonu’nun sahnesine çıkan yönetmen ve oyuncular Etienne Luneau, Isabelle Ernoult ve Clément Beauvoir, Ekim 1761’de garip bir şekilde kaybolan Marc-Antoine Calas’ın ölüm olayını anlattılar.

David de Beaudrigue, soruşturmayı yapan Capitoul, Calas’ın kendisinin ve ailesinin Katolik olmasını istediğini ve Protestan olan ailesinin buna engel olmaya çalıştığını kanıtlamak istiyor. Bu olay yargı açısından çok karmaşık bir dava şeklini alacaktır.

Sonunda Jean Calas oğlunu öldürdüğü gerekçesiyle Mart 1762’de ölüm cezasına çarptırılır. Voltaire bu davayla ilgilenir; davanın tekrar görülmesini sağlar ve sonunda Jean Calas 1765’te beraat eder.

Tarih, edebiyat, dil yeterliliği ve yurttaşlık eğitimi içeriğiyle bir kültür ve pedagoji aracı oluşturan bu tiyatro oyunu İstanbul’daki başka birkaç lisede daha oynandı.