NDS’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni

Öğrenciler, öğretmenler ve NDS Okul-Aile Birliği temsilcileri olarak 10 Kasım 2016’da Atatürk’ün ölümünün 78. Yıl dönümünü anmak üzere Gösteri Salonu’nda bir araya geldik.

Her yıl Atatürk’ün yaşama veda ettiği saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla başlayan saygı duruşu öncesinde, Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi lisenin 150. yılı için on yıl önce Ankara’da Anıtkabir’e yapılan ziyareti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Ata’sına olan bağlılığını anımsattı. NDS’nin 160. yılı için ise, tekrar başkente bir gezi düzenlenmediğinden, Anıtkabir defterine 150.yılda yazdığı metni öğrenci ve öğretmenlere hatırlattı, ardından gün ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Saygı duruşunu takiben hep birlikte İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından 11B’den Naz Arslan ve Begüm Tunçel söz alarak 11.sınıf öğrencilerinin tören komitesi tarafından hazırlanan programı okudu.

Sahneye davet edilen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Engin İspir günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasını yaptı. Daha sonra sahneye piyanoda Erik Satie’nin “Gnossienne” adlı parçasını seslendiren 9 C öğrencisi Yasmin Hataylı geldi.

Ardından 11E’den Doğa Almaç bu anlamlı gün hakkındaki duygularını bizlere aktardı. Daha sonra anma töreni iki video gösterimiyle devam etti. Bu videolardan birinde farklı ülkelerde Atatürk’ün resmi çok sayıda yabancıya gösterilip resmin kime ait olduğu, diğerinde ise okulumuzdaki öğrenci ve öğretmenlerden Mustafa Kemal Atatürk adının kendilerine ne ifade ettiği soruluyordu.

Daha sonra 11A’dan Duru Özal, 9A’dan Zeynep Şahin ve 9B’den Pınar Dündar “Ankara’nın Taşına Bak” adlı şarkıyı, piyanoda 9F’den Emre Baca’nın eşliğinde seslendirdi.

11 E’den Laura Pembecioğlu da, Hazırlık A’dan Ece Mülazımoğlu’nun piyanosu eşliğinde “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” adlı şiiri okudu.

10F’den Berkin Toy’un Atatürk’ün çok sevdiği bir halk oyunu olan zeybeği sunmasından sonra, 11B’den Alkım Azmioğlu “Ayrılık” şarkısını, 10B’den Cenk Akiz’in piyanosu ve bu parçayla dans eden Ayça Atılay eşliğinde söyledi.

11E’den Doğa Almaç ile Deniz Tekant da, yine Cenk Akiz’in piyanosu eşliğinde Attila İlhan’ın « Mustafa Kemal » şiirini okudular.

11G’den Berke Kasar ise gitarıyla ve yine Cenk Akiz’in eşliğinde “Fikrimin İnce Gülü” şarkısını söyleyen Alkım’a eşlik etti.

Törenin sonuna doğru 11E’den Eren Yılmaz, Deniz Yardımcı, Kaan Aktaş ve Doğa Turgut, 11C’den Onur Parlar ve Hazırlık A’dan Emre Ulaş Güler Atatürk’ün anılarını yansıtan kısa tiyatro oyunu sundular.

Programın sonunda 11C’den Alara Ergene ile 9D’den Can Say her zaman olduğu gibi, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni ve “Gençliğin Ata’ya Cevabı”nı okudular.

Öğrencilerimiz tarafından büyük bir saygı, emek ve sevgiyle hazırlanan bu başarılı ve beğeniyle izlenen törenin kapanışını Okul Müdürü Yann de Lansalut yaptı.

Aynı gün, tüm 10. sınıf öğrencileri ise İstanbul Valiliği tarafından Cemal Reşit Rey Salonunda düzenlenen Atatürk’ü Anma Il Törenine katıldılar.