français | Türkçe

giriş

NDS’de « Ana hatlarıyla 1. Dünya Savaşı » fotoğraf sergisinin açılışı

Gezici fotoğraf sergisi « Ana hatlarıyla 1. Dünya Savaşı », 19 Ekim 2015’te Belçika İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem’in yüksek himayelerinde, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Galerisi’nde açıldı.

Lise müdürü Yann de Lansalut ile Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi bu vesileyle, aralarında ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Almanya İstanbul Konsolosu ve eşi, İstanbul Konsoloslar Birliği Başkanı aynı zamanda Mali Fahri Konsolosu Faruk Cengiç, Şili Fahri Konsolosu Süleyman Haluk Sanver, Galatasaray Üniversitesi Rektör yardımcısı Jean-Jacques Paul ile birlikte, kültür dünyasının çok sayıdaki temsilcisinin de bulunduğu meraklı bir ziyaretçi topluluğunu ağırladı.

NDS müdürü Yann de Lansalut, Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ile yeni bir ortaklığın ürünü olan bu anma sergisini sunmanın önemini vurguladı.

Sonrasında sayın Vantieghem, detaylı olarak, Birinci Dünya Savaşı’nın gündemine damgasını vuran başlıca olaylardan bazıları hakkında konuştu.

28 panodan oluşan sergi, uluslararası alanda ve Belçika açısından 1. Dünya Savaşı’nın tarihçesini anlatıyor. Sergi en önemli konulara, büyük muharebelere ve bu dönemin kilit anlarına odaklanmakla birlikte, az bilinen bir kaç noktaya da değiniyor.

Sergide bu döneme ait bazı alışılmadık ya da duygulandırıcı nesneler, ayrıca bu büyük savaş üzerine bazı eserler de görmek mümkün.

« Ana hatlarıyla 1. Dünya Savaşı » Brüksel’deki Gaziler Enstitüsü - Savaş Gazileri ve Savaş Mağdurları Ulusal Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sergi, 19 Ekim 2015 Pazartesi gününden 3 Kasım 2015 Salı gününe kadar, saat 11 ile 18 arasında, gösteri veya konser olan akşamlarda ise, saat 20’ye kadar gezilebilir. (Pazar günleri hariç)

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail