NDS’de “Ağaçtan Sofraya Zeytin” adlı serginin açılışı

6 Mayıs 2017, Cumartesi günü, NDS Galerisi’nde Alberto Modiano ve Haşmet Demirbil’in “Ağaçtan Sofraya Zeytin” adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Bu sergi; İstanbul’daki Notre Dame de Sion ve St. Michel Fransız Okullarından Seval Erol ve İnci Kimyonşen adlı coğrafya öğretmenleriyle birlikte «Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma» Kulüplerinin öğrencileri tarafından Ayvalık Bölgesi’nde yapılan zeytin toplama sırasında gerçekleştirilen permakültür projesini taçlandırmaktadır.

Ziyaretçilerin ağırlanarak Haşmet Demirbil rehberliğinde serginin gezilmesinin ardından bu geceyi sunma onuru NDS Kulüp Başkanı Serra Atilla ile Saint-Michel Kulüp üyesi Selin Elvan Taşpınar’ın oldu. İki öğrenci herkese “hoş geldiniz” diyerek bu projenin bileşenlerini ve sonuçlarını anlattılar. Ardından sözü, resimlerle eşlik etme çalışmalarını anlatan iki fotoğrafçıya bıraktılar.

Bunun ardından sıra çeşitli sponsorlara teşekkür plaketi verilmesine geldi. Bu kişiler Ayvalık’taki Jinan Berk Oteli yöneticisi Ceyda Erhanoğlu, Kürşat zeytin ve zeytinyağı fabrikası sahibi Fatma Betül Kürşat, Zeytinli/Edremit’teki Esen Zeytincilik adına Hüseyin Esen ve yine Ayvalık’taki Vatandaşın Yeri adlı ürün satış mekânının sahibi Aysel Namlı ile Ayvalık Zarbalı zeytinyağ fabrikası sahibi Gülden Sarıbaş’tan oluşup plaketler kendilerine İnci Kimyonşen, Seval Erol, St-Michel Fransız Lisesi Türk Müdür Başyardımcısı Ayla Ağırbaş, St-Michel Fransız Lisesi Müdürü Jean-Michel Ducrot, ve Lisemiz Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi tarafından teslim edildi.

Adı geçen son iki yöneticinin kısa bir konuşma yapmalarından sonra ziyaretçiler Gösteri Salonu’nda Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezinin genç müzisyenleri ve Ayvalık Belediyesi ile toplum gönüllülerinin, mahalle çocuklarının sosyal gelişimini güçlendirmek için kurduğu “Zeytin Çekirdekleri” adlı ücretsiz müzik, sanat ve spor eğitimi derneğinin çocukları tarafından verilen “ Hayallerim Var Sesimde” adlı konseri dinlemeye davet edildiler.

Dinleyenlerin çok beğendiği bu müzik ve şarkı sunumundan sonra gece, bazı sponsorların ikram olarak gönderdiği çeşitli zeytin ve zeytinyağlarının tadımıyla sonlandı.

Sergi, 22 Mayıs 2017 Pazartesi gününe kadar (pazar hariç) her gün saat 9:30 ile 16:00 arası halka açıktır. Gösteri ve konser günleri ise akşam saat 19:30’a kadar açık olacaktır.