NDS’de 20 Janvier 2019 Mezunlar Günü

Notre-Dame de Sion 2019 Mezunlar Günü, okuln kuruluş günü olan 20 Ocak Pazar günü kutlandı. Kutlamaya katılan davetliler, NDS’li iki genç lise öğrencisi, NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ve kendisi de Notre-Dame de Sion mezunu olan ve şimdi kurumda Türk Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Suzan Sevgi tarafından karşılandılar.

Davetliler ilk önce yıllık üyeliklerini yenilemek üzere Mezunlar Derneği’nin masasına uğradılar. Ardından eski NDS öğrencisi ve yazar Liji Pulcu Çizmeciyan, Elif Edes Tapan, Tomris Alpay, İrem Uşar, Feyza Zaim ve Ayşe Gülay Hakyemez ile eski Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Vildan Güzel’in okuyucuları için kitaplarını imzaladıkları Galeri’ye uğradılar. Kantinde ise, Notre-Dame de Sion mezunlarının simgesi haline gelen menekşe motifli çeşitli hatıra objeleri satın alma olanağı buldular. Mezuniyet yıllarına göre süslenmiş üç ayrı sınıfta, mezunlar eski fotoğraflara bakarak anılarını tazelediler ve yeni fotoğraflar çekildiler.

Eski mezunlara plaketlerini takdim edenler arasında lisenin kurucu temsilcisi Soeur Monique, eski felsefe öğretmeni Soeur Anne-Véronique, eski Türk Müdür Başyardımcısı Gönül Orhonlu, eski öğretmenlerden Ayten Özlü, Ayten Çilingiroğlu, Ayten Kahramanzade, Nadia Murat, Şule İnanç, Bilhan Erdemli, Vildan Güze ve görevde bulunan öğretmenlerimizden Lida Golba, Ani Benglian yer aldılar.

Bu yıl da programın sunuculuğunu Müge Güzelbey (NDS’93) üstlendi. Mezunlar günü her zaman olduğu gibi, başöğretmenimiz Atatürk ve aramızdan ayrılanların anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Lale Murtezaoğlu, açılış konuşmasının ardından, sırasıyla bu yıl Onur Ödülü’ne layık görülen dört etkileyici şahsiyeti öz geçmişleriyle birlikte dinleyicilere takdim etti ve ardından ödüllerini dağıttı.

Ödüle layık görülenler:

Ziva Azarya de Eskinazis (1969)
Orta okul ve liseyi Notre Dame de Sion’da bitiren, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde 1974’de tamamladıktan sonra meslek hayatına 1975-76 yılında Notre Dame de Sion’da başlayan, lisemizde aralıksız 23 yıl sürdürdüğü matematik öğretmenliğinden 1998’de emekli olan, öğrencilerinden Türk Müdürümüz Suzan Sevgi de dahil olmak üzere çoğu halen NDS’de öğretmen olan, öğrencilerine matematiği sevdiren, onların meslek seçimlerinde yönlendirici olan, okulumuz 69’ mezunu Ziva De Eskinazis.

Prof. Dr Arzu Uzuner (1979)
1985’te Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olan, uzmanlık eğitimini Haydarpaşa Numune Hastanesi Aile Hekimliği Bölümünde tamamlayan, doktora derecesini Marmara Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Aile Hekimliği dalında alan, 2001 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’da öğretim görevlisi, 2015 yılında Profesör, 2015-2018 yılları arası Ana Bilim Dalı başkanı olan, Aile Hekimliği disiplininin ülkemizde gelişimi için çalışan, ders kurulu başkanlığı, dönem koordinatörlüğü gibi görevlerde bulunan, Marmara Aile Hekimliği Uygulama Araştırma Merkezi kurucu müdürü, Türkçe ve İngilizce dergilerde makaleleri ve bildirileri olan, Journal of Turkish Family Physician dergisi kurucusu, sahibi ve editörü okulumuz 79 mezunu Prof. Dr. Arzu Uzuner.

Prof. Dr. Melek Fırat (1982)
Lisans derecesini 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden alan, doktorasını Paris Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de tamamlayan, 2009 yılında profesör olan, Ankara Üniversitesi Afrika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu, Siyasal Tarih ve Türk Dış Politikası alanlarında çalışmalarını sürdüren, çeşitli makaleleri ve 2 kitabı bulunan, 2013 yılından beri Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Başkanı okulumuz 82 mezunu Prof.Dr. Melek Fırat.

Prof. Lucie Karayan Tapon (1981)
Tıp doktoru diplomasını 1992’de Montpellier Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden alan, yüksek lisansını Medikal Biyoloji alanında yine aynı üniversitede tamamlayan, 1997’de doktora, 2012’de Profesör ünvanını alan, Hücresel Biyoloji ve Kanseroloji uzmanı, Poitiers Üniversitesi Araştırma yönetimi yetkilisi, Kanser Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı, aynı üniversitede 2009’dan beri Bilimsel Konsey üyesi, çeşitli bilimsel araştırmaları ve makaleleri olan okulumuz 81 mezunu Prof. Lucie Karayan Tapon.

Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin konuşmalarının ardından, Nükhet Güz 69 mezunları adına söz aldı. Tören 69 mezunlarına plaketlerin dağıtılmasıyla devam etti. Verilen müzik arasında, ünlü yorumcu Atilla Demircioğlu, herkesçe bilinen Fransızca şarkılar seslendirdi. Dinleyiciler de ara ara kendisine eşlik ettiler. Ardından sahne ekranına yansıyan eski fotoğraflar eşliğinde, Emine Erdem 79 mezunlarını temsilen eski anılarını aktardı.

İkinci plaket dağıtımının ardından, 1994 yılı mezunları adına Lena Yeniyorgan söz aldı. Ardından plaketlerini almak üzere 1994 mezunları sahneye davet edildiler. 1994 yılı mezunları arasında, lisenin çevirmeni olarak görev yapan Aylin Koçunyan da yer alıyordu.

Törenin ardından pek çok eski mezun eski anılarını tazelemek için lisenin farklı mekânlarında sohbetlerini sürdürdüler ve pek çok yeni fotoğraf çekildiler.