NDS’de 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının Başlaması

2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte NDS yepyeni bir heyecanla ve olağan temposu içerisinde bu yıla adım atmış oldu. Lisemiz, bu yıl 690 öğrenciyi bünyesinde ağırlıyor. Bunlardan 140’ı, altı Hazırlık sınıfı arasında paylaştırılmış yeni öğrencilerden oluşuyor.

Açılış töreni boyunca, yeni gelen öğrenciler yabancısı oldukları okul ortamında daha çekingen davranırken, birbirleriyle buluşan diğer liselilerin kucaklaşmaları büyük bir mutluluk tablosu oluşturdu.

Kurucu temsilci Sœur Monique’in yanı sıra, NDS Mezunlar Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ve 2017 mezunlarından bir grup, yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine katıldılar.

Geleneksel bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, herkesi karşılayarak iyi dileklerde bulundular ve yaptıkları konuşmalarla yeni eğitim-öğretim yılını resmen başlattılar.

Açılış konuşmasında lise müdürü, özellikle «yaptıklarına inanan, öğrencileri hemen söylediklerini yorumlamayı ve yanıtlamayı beceremeseler bile onlara olumlu mesajlar gönderen, bilgilerini öğrencilerinin ruhuna, kapasite, korku ve direnişlerine uyarlayarak mesleklerini icra ederken kendilerini yenileme azmini canlı tutan eğitimcilerin» önemine değindi. Türk ve yabancı üniversitelere giriş sınavlarında 2017 mezunlarının %100 başarı göstermesinin NDS’nin gurur verici bir başarısı olduğuna bir kez daha vurgu yaptı.

Ardından NDS kadrosuna yeni katılanları tanıttı:
Azime Dönmez, Derya Solak, Maral Bossy ve Utzima Benzi, Fransızca öğretmenleri
Seçil Güvenç, İngilizce öğretmeni
Aysun Coolen, Plastik sanatlar öğretmeni
Sevi Özışık, Türk dili ve edebiyatı öğretmeni
Elise Esra Oral, Medyatek sorumlusu
Aylin Koçunyan, çevirmen ve lisenin eski öğrencisi.

Daha sonra herkese, özellikle de yeni gelenlere ve yoğun bir yıl geçirecek olan lise son sınıf öğrencilerine iyi şanslar dilemek üzere, 2017 mezunu Eda Poda söz aldı. Eda, liseden mezun olma gururunu taşıdığına ve zor zamanlardan çok, dostluk ve paylaşım anılarının ve mutlu anların hafızasında yer ettiğine değindi.

Öğrencilerin yoklamasından sorumlu müdür yardımcılarına sözü bırakmadan önce, Suzan Sevgi, her yıl eğitim-öğretim yılı başında ve 19 Mayıs’ta bahçede asılan büyük bayrağın lisenin 150. yılı vesilesiyle okula asılan bayrağın bir dönem Anıtkabir’de dalgalanmış bir bayrak olduğunu ve Anıtkabir Komutanlığı tarafından sertifikasıyla birlikte okulumuza armağan edildiğini hatırlattı. Ardından, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e olan bağlılığımıza vurgu yaptı.

Herkese iyi bir eğitim-öğretim yılı dileğiyle..