NDS Sürdürülebilir Yaşam/Çevre kulübü Ekokent Proje Gezisi kapsamında Eskişehir’de….

EKO-KENT: ekoloji ve kent birleşiminden meydana gelen, günümüz kentlerine karşı ekolojik değerleri dikkate alarak geliştirilen kentsel planlama kavramıdır. NDS ve Saint-Michel Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre kulübü öğretmen ve öğrencileri Ekokent Proje çalışması kapsamında 16 ve 18 Mart tarihlerinde Eskişehir kentine inceleme gezisi yapmıştır.

Eskişehir Belediyesinin ev sahipliğinde kenti gezen ve kentin değişimini hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler şehrin tarihsel süreçte gösterdiği değişimi bu gezi ile yerinde görme imkanı bulmuşlardır.

İlk olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye binasını ziyaret eden öğrencilerimiz Belediye meclis salonunda, Eskişehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Deniz Kaplan tarafından yapılan sunumu izlemiştir.

1999 yılında yaşanan Büyük Marmara Depremini sonrasında eksiklerinin görülmesi yanında "Örnek şehir yaratma projesi’’ ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr.Yılmaz Büyükerşen tarafından adeta yeniden düzenlenen sehir önemli projelerle hızla değişime uğramıştır.

Kentsel Gelişim Projeler Paketi, Hafif Raylı Sistem İnşaatı, Afet Riskini Azaltma Projesi başlığı altında Porsuk Çayı’nın rehabilitasyonu, Kanalizasyon, yağmur suyu drenaj sistemleri ve Evsel atıklar için arıtma tesisi projeleri bu çalışmalarının başında gelmektedir.

Öğrencilerimizin soruları özenle cevaplandırılmış ardından Eskişehir Belediye Başkanı Sayın Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, öğrencilerimizle tek tek ilgilenmiştir.

Eskişehir Belediye Kültür Dairesinden Çağkan Taşçı eşliğinde şehrin doğal ve tarihi yerlerini gezen öğrencilerimiz şehir planlamacılığı konusunda bilgi sahibi olmuştur.

“Yayaların Şehri” denilen şehirde hayat ev ve iş arasında geçmesin, insanlar yürüsün, sanat galerilerine uğrasın diye yollar düzenlenerek kent içi toplu taşıma modern bir tramvay sistemi ile sağlanmıştır.

Istanbul Boğazı gibi, Eskişehir’i ortadan ikiye ayıran Porsuk çayı şüphesiz değişimin en fazla hissedildiği yerdir. Önceden afet riski oluşturan, kirli ve hiçbir canlının yaşamadığı Porsuk üzerinde şimdi su sporları ve taşımacılık yapılmaktadır. Toplumun her kesiminden insanların buluştuğu yeşil alanlar, içinde plaj oluşturulmuş Kent Park, çocukların deneme ile bilimi öğrendiği Bilim Deney Merkezi, aslına uygun restore edilen Odunpazarı evleri, Kurtuluş Müzesi, hem Türk hem de yabancı birçok ünlünün heykeli ile en gerçekçi Atatürk heykelini içinde bulunduran Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, Cam Eserleri Müzesi, Basın Müzesi, Kültür ve Kongre Merkezi, heykel atölyeleri vb. pek çok eserle ülke turizmine katkı sağlayan Eskişehir bilim, sanat ve kültür kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Eskişehir Kocakır Eko-Kent Projesi Sıfır enerji ve sıfır atık ile kendine yetebilen bir ekokent projesi olarak karşımıza çıkmaktadır.