français | Türkçe

giriş

NDS Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü permakültür çalışmaları ile Caretakers of the Environment Internatıonal konferansına katıldı

Lise ve üniversite öğrencileri arasında çevre bilinci ağı oluşturmak, tüm dünyayı tek bir çevre olarak görmek, öğretmen ve öğrencilerde farkındalık yaratmak amacıyla Danimarka’nın Aalborg kentinde 26 Haziran-2 Temmuz tarihlerinde düzenlenen uluslararası çevre konferansına proje okullarımız Saint Michel Fransız Lisesi, Robert Kolej, TED İstanbul Koleji, Mef Lisesi, Marmara Eğitim Kurumları, Saint Joseph Fransız Lisesi ve Eyüboğlu Koleji ile birlikte katıldık.

Toplam 22 ülkenin katıldığı bu konferansta Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencilerinden Zeynep Uncu ve Levent Sağ öğretmenleri Seval Erol ile okulumuzu başarıyla temsil etti.

Caretakers of the Environment tarihçesi:

1986 yılında Hollandalı üç eğitimci, çevre eğitimi konusunda ortaöğretim kurumlarını harekete geçirecek küresel bir ağa olan ihtiyacı fark ederler. Dünya’nın kaynaklarının hızla tükendiği, kirliliğin önemli bir problem haline gelmeye başladığı bu dönemde eğitim yoluyla önlem almaya çalışırlar. Hollanda Tarım Üniversitesi, 14 ülkeden 100’den fazla eğitimci ve öğrencinin katıldığı ilk Çevre Eğitimi Konferansı’nı düzenlerler. Bu konferansı 1988’de İspanya’da, 1989’da ABD’de gerçekleşen konferanslar izler, FEE (Foundation for Environmental Education), UNEP (United Nations Environment Programme) kuruluşlarının da desteğini alarak geniş kitlelere ulaşmayı başarır. Portekiz, Macaristan, Tayvan, Endonezya, İrlanda, Amerika, Kenya, Yunanistan, İsveç vb. pek çok ülkenin ev sahipliğini yaptığı bu konferans çevre sorunlarına dikkat çekme açısından önemli bir platform olmuştur.

Sunum Hazırlıklarımız:

Proje ekibimiz sunum sırasında özel olarak hazırlamış oldukları t-shirtleri giydiler. Afiş, sanal dergi ve kartpostal hazırlayarak katılımcılara dağıttılar.

Caretakers of the Environment –2016-Aalborg Programı;

1.Gün:

Karşılama-Kayıt- Sosyal aktiviteler-Öğrenci ve öğretmen tanışma toplantıları yapıldı.

2.Gün:

Açılış Seremonisi: Katılımcı ülkeler tanıtıldı.’’Haklar ve Sorumluluklar’’ ve "Yeryüzü Yasası’’ üzerine konferans verildi.

Workshoplar: Öğrencilerimiz gruplara ayrılarak Hindistan cevizi yağı, soda , karbonat ve nane yağı ile doğal diş macunu yapımını öğrendiler. Bir başka grup yulaf, süt, çilek ve protein zengini kurutulmuş kurtlardan tatlı yaptılar. Burada amaç gelecekte protein ihtiyacının karşılanmasında kurtlara ihtiyacımız olabileceğinin altının çizilmesiydi. Çünkü kurtlardaki protein miktarı bu ihtiyacımızı karşılayan tavuktakinden çok daha fazla.

Food market: Tüm katılımcı ülkeler kendi ülkelerine özgü yiyeceklerden oluşan bir stant hazırladılar. Farklı kültürlerin yiyeceklerinin bir arada bulunduğu bu etkinlikte öğrencilerimiz ebru çalışması ile ilgi odağı oldular. Standımızda ayrıca ülkemize özgü lokum, dolma, pişmaniye vb. farklı lezzetlere yer verdik.

3.Gün:

Proje sunumları: Konferansa aşağıdaki proje konuları ile katıldık.

BOLU-SEBEN- ALPAGUT KÖYÜ SOSYO-EKONOMİK YAPI VE TURİSTİK POTANSİYELİ
BOLU-SEBEN- ALPAGUT KÖYÜ PERMAKÜLTÜR ÇALIŞMALARI
OKULLARDA PERMAKÜLTÜR BAHÇELERİ
PARK BAHÇELERİ ÇALIŞMALARI

Proje özetlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz : http://www.cei2016.dk/projects/

Farklı oturumlarda sunumlarımızı yapmaya başladık. Her sunum yaklaşık 8-10 dakika sürdü. Sunum sonrasında görüş ve değerlendirmeler yapıldı. Grubumuz projemiz ile ilgili sorulara konuya hakim cevaplar verirken proje ile ilgili materyaller katılımcılara dağıtıldı. Öğrencilerimiz başarılı bir şekilde okullarını ve ülkemizi temsil etmiş oldu.
Öğleden sonra otobüslerle Aalborg hayvanat bahçesi ve Lindholm Hoje gezi düzenlendi.

Hayvanat bahçesi sadece Aalborg’ta değil Danimarka içinde büyük öneme sahip.Hayvanlar doğal yaşamlarından bir hayli uzakta olsa da burası çok fazla ziyaretçi çekiyor.

Lindholm Hoje ise bir Viking açık hava müzesi. Burası Vikinglerin bölgedeki ilk yerleşim yeri olmasından dolayı öğrencilerin çok fazla ilgisini çeken bir alan oldu. Bu geziler öğrencilerin birbirleriyle daha fazla kaynaşmasını sağladı. Gezi sonrası öğretmen ve öğrenci toplantıları ile değerlendirme yapıldı.

4.Gün:
THY National Park alanına okul gezisi: Aalborg’a yaklaşık 90 km uzaklıkta ülkenin kuzey batısında ve kuzey denizi kıyılarında yer alan Thy doğal park alanında zengin bitki örtüsü ve kuş türleri gördük.bu alanın nasıl oluştuğu hakkında bilgi edindik. 2008 de açılan bu park Danimarka’nın ilk milli parkı olması açısından çok önemlidir.

Enerjisinin % 90 ını sürdürülebilir enerjiden sağlayan Danimarka’nın Hanstholm kasabasına giderek rüzgar, dalga-gelgit ve biyokütle enerji sistemlerini gördük.
Kültür gecesi: Çevre Gençlik konferansında ülkemizi temsil eden pırıl pırıl öğrencilerimiz bir gün önce Atatürk havalimanında yaşanan terör olayı nedeniyle kültür gecesinde sunacakları gösteriyi iptal ederek tüm dünyaya barış mesajı verdiler.

5.Gün:

Proje sunumları: Proje sunumlarımıza devam ettik. Daha sonra ülkelerarası CIE Champıonship etkinliği düzenlendi. Öğleden sonra konferansa katılanlara Aalborg şehri gezdirildi.

6.Gün:

Workshoplar: Öğrencilerimiz geri dönüşüm üzerine atölye çalışmasında bulundular. Daha sonra atıkların tek tek değerlendirildiği ‘’Jobcenter Aalborg Projektafsnittet Sundsholmen ‘’ tesisi incelendi. Bir başka grup permakültür çiftliğini gezerek permakültür çalışmalarını yakından gözlemlediler.

CIE nin 30 yılı: Konferansın tarihçesi ve günümüze kadar olan yolculuğu hakkında bilgi verildi.

Öğretmen ve öğrenci toplantısı-Delegelerin seçimi: Gelecek yılın ev sahibi ülkesi belirlendi. Adaylardan biri olan Türkiye’nin yerine güvenlik ile ilgili endişeler nedeniyle gelecek seneki CIE Konferansının ABD (Oregon)’de yapılmasına karar verildi.
Kapanış seremonisi: Katılımcı ülkelere sertifikaları verilerek tek tek teşekkür edildi.
Dünya’nın herhangi bir köşesindeki çevresel sorunların etkilerinin yalnızca o bölge ile sınırlı kalamayacağı bu nedenle çevresel sorunların özünde uluslararası sorunlar olduğu ve ancak uluslararası bir bilinç oluşturularak çözüm üretilebileceğinin altının çizildiği konferans öğrencilerimizde derin izler ve güzel anılar bıraktı.

Konferans sarkısı ve videosu : https://www.youtube.com/watch?v=DhKBioyYpeQ

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail