NDS Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü Ekoköy Gezisi: Toprağın Hayat bulduğu Köy-Bilecik Kınık Köyü

NDS ve Saint-Michel Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre kulübü öğretmen ve öğrencileri 18 Mart tarihinde Eskişehir Ekokent dönüş yolunda Bilecik-Kınık köyünü ziyaret etti.

Kınık, Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesine bağlı bir köy. Bulgaristan’dan gelen muhacirler, bölgenin toprak yapısının uygunluğu sayesinde köy halkının geçmişte Bulgaristan’dan getirdiği seramik sanatını burada da devam ettirmişler. Toprağın sanata dönüştüğü bu köyde çömlek ustası Emin Aslan çömlek yapımı hakkında bilgi verdi. Köyde bu işle uğraşan 6-7 tane çamur atölyesi bulunduğunu ve buradaki toprağının killi- demiroksitli özelliğinin çömlek yapımı için çok uygun olduğunu söyledi.

Önce su ile karıştırılan toprak, suyu çekince dinlenmeye bırakılıyor, işleneceği zaman gereği kadar alınıp özel bir makinede yoğrulup işleme hazır hale getiriliyor. En son olarak 800-1000 derece sıcaklıkta pişiriliyor. Çömlek atölyesinde çömlek yapımını öğrenen öğrencilerimiz köyün meydanında bulunan elle ve yekpare yapılan dev bir çömleği de görme fırsatı buldular.

Kınık köyünden ayrılırken öğrencilerimiz köyün sahip olduğu geleneklerin, değerlerin yaşatılmasının sürdürülebilir bir gelecek için çok önemli olduğunu kavramış oldular.