NDS Sürdürebilir yaşam Kulübü permakültür çalışmaları için Bolu-Seben Alpagut köyündeydi

Notre-Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Lisesi Çevre/Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencileri kulüp danışman öğretmenlerinin eşliğinde 2-4 Haziran da Bolu-Seben Alpagut köyündeydiler.

İlk önce iki okulun getirdiği 70 adet çam fidesi öğrenciler ve köy sakinleri işbirliği ile köy okulu etrafına dikildi. Boş alanın ağaçlandırılması ile; bir yandan korunaklı bir kamp alanı oluşturulurken bir yandan da karbon ayak izinin azaltılması hedeflendi. Yeni dikilen fidelerin sulama işlemi 2 okul arasında yarışma yapılarak eğlenceli ve kolay hale getirildi.

Daha sonra öğrencilerimiz okulda yetiştirdikleri domates, biber, salatalık, bakla vb fideleri yüksek yataklara ekosistem işleyişini dikkate alarak diktiler ve fidelerin sulanması için damlama sistemi kurdular.

Gün boyunca çalışan ekip daha sonra bazlama yapımını öğrendi ve köy halkı ile birlikte yemek yiyerek günün yorgunluğunu biraz olsun üzerinden attı.

Önümüzdeki öğretim yılı içerisinde permakültür çalışmalarının yanında misafirhane olarak onardığımız köy lojmanın içinin döşenmesi planlanmaktadır.

Hafta sonu programı dahilinde, Bolu-İstanbul yolu üzerinde UNESCO “Dünya Kültür Mirası”listesinde yer alan ve Cittaslow (sakin şehir) ünvanı almış Sakarya’ya bağlı Taraklı ilçesi de ziyaret edildi.