NDS Sürdürebilir Yaşam/Çevre kulübü atölye çalışmaları 4 : kefir ve peynir yapımı

Sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gereken en önemli konu doğal beslenmedir. Bu amaçla başladığımız atölye çalışmalarının dördüncüsünü 5 Nisan tarihinde Saint-Michel lisesinde gerçekleştirdik.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü ve Saint-Michel Fransız Lisesi Çevre Külübü öğretmen ve öğrencileri Eğitmen Ferdağ Sezer’den peynir ve kefir yapımını öğrendiler.

Peynir yapımı: 5 kg kaynayan çiftlik sütü içine 2 su bardağı yoğurt ya da yarım su bardağı sirke katılır. 15 dakika kaynadıktan sonra süt kesilerek yeşilimsi su gözükmeye başlar. Ortaya çıkan çökelekler süzgeçten süzüldükten sonra temiz bez torba içinde suyunu süzmesi, üzerine ağırlık konarak 1-2 saat kuruması beklenir. Sonrasında dilimlenen peynirler tuzlu suyun içinde saklanır.

Kefir yapımı: yarım litrelik süt dolu kavonozun içine kefir mayası konur. Kavonoz karanlık bir yerde yaklaşık bir gün bekletilir. Mayalanmış yoğurt kıvamına gelen süt plastik süzgeç ve tahta kaşık yardımıyla süzülür.

Permakültür projesi kapsamında yürütülen atölye çalışmaları ile öğrencilerimize doğal, sağlıklı, temiz gıdayı tüketme ve kendi gıdalarını yapabilme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.