NDS Öğrencilerinin Güncel Sanat Merkezi Arter’i Ziyaretleri

29 Kasım 2019 tarihinde, 11D sınıfı öğrencileri, Resim öğretmenleri ve ilgili müdür yardımcısı eşliğinde, Dolapdere/Beyoğlu’nda yeni kurulan Arter Güncel Sanat Merkezi’ni ziyaret ettiler. Vehbi Koç Vakfı tarafından Arter’in 2019’da yeniden açılması, İstanbul’daki sanat dünyası için en tutku verici olaylardan biri olarak tanımlanabilir.

Temelde modern ve yenilikçi bir çizgiye sahip olan Arter, birçok sanatsal üslubu bir araya getirerek bir dizi sergiyle bu yıl kapılarını açtı. Merkez şu anda uluslararası üne sahip pek çok sanatçıya ve özellikle de Joseph Beuys, Mona Hatoum, Sarkis, Rebecca Horn, Sigmar Polke ou encore Allan Kaprow, Francis Alys, Vito Acconci, Nam June Paik, Ayşe Erkmen gibi isimlere ev sahipliği yapıyor.

Öğrenciler eserleri ve içerdikleri şimdiki zaman göstergelerini dikkatle inceleme fırsatı buldular. Zaman kavramı bazen bir nesne veya eşsiz ve duygusal bir deneyimle hatta bazen de fotoğraf şeklindeki kanıt ve enteraktif enstalasyonlarla temsil ediliyordu.

Ziyaret noktalanırken, zaman ve farklı mekânlar arasındaki ilişkilere vurgu yapan pek çok sergi eseri aracılığıyla öğrenciler modern dünya hakkında düşünme olanağı buldular.