NDS Mezunlar Derneği’nin İstanbul Kitap Fuarı’nda 2016 Paneli

12 Kasım 2016’da, İstanbul Kitap Fuarı’nın ilk gününde Notre Dame de Sion’lular Derneği’nin geleneksel paneli bu yıl “Edebiyat ve Felsefe” temasıyla düzenlendi.

Moderatörlüğünü gazeteci ve yazar Yazgülü Aldoğan’ın yaptığı panele Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, Prof. Dr. Atilla Erdemli ve yazar Gürsel Korat katıldı.

Panelin ilk konuşmacısı tanınmış felsefeci Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi “Felsefenin iktidarından, gücünden kimler korkar?” adlı soruyu yanıtladı.

Özellikle etik ve insan hakları konuları üzerine çalışan Prof.Dr.Kuçuradi hem anlayışı, hem de mizahi anlatımıyla dikkatleri çeken bir konuşma yaptı.

Ardından panel Prof. Dr. Atilla Erdemli’nin “Felsefe dersi almamış birisi Kafka veya Sartre’ın kitaplarını iyi anlayabilir mi?” sorusunu yanıtlamasıyla devam etti.

İlgi çekici bir konuşma yapan Prof. Atilla Erdemli “İnsanlar olarak aramızda felsefeye gerek duyuyor muyuz?” sorusunu yönelterek sözü ünlü yazar Gürsel Korat’a verdi.
Kapadokya kökenli olup bu bölgeye yazılarında önemli ve simgesel bir yer veren Gürsel Korat da Yazgülü Aldoğan’ın “Felsefeden neden korkulur?” sorusuna verdiği yanıtlarla panelin son konuşmacısı oldu.

Panelin sonunda bazı dinleyiciler konuşmacılara çeşitli sorular yönelttiler. Daha sonra NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ve NDS Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi katılımcılara günün anısına küçük hediyelerini takdim etti; ardından bir taraftan toplu fotoğraf çekilirken diğer taraftan konuşmacı, ziyaretçi ve düzenleyiciler sıcak bir sohbet ortamında buluştular.