NDS Fransızca MUN Kulübü, 25 Şubat - 1 Mart 2015 arası, Grenoble’daki MFINUE Konferansı’ndaydı

9. ve 10.sınıflardan beş Fransızca MUN Kulübü öğrencisi 25 Şubat - 1 Mart 2015 tarihleri arasında, öğretmenleri Claire Lafargue de Grangeneuve ile birlikte, kentin Notre-Dame adlı okulunun düzenlediği Birleşmiş Milletler Frankofon Modeli’ne katılmak üzere, Grenoble’a gitti.

Fransa’daki ilk günleri boyunca Lyon kentini gezen öğrenci grubunu oldukça yüklü bir program bekliyordu. Kentin eski mahallesi, Notre Dame de Fourvière Kilisesi, ünlü ara sokaklar, ipekçilerin semti ve Rhône ile Saône nehirlerinin kıyısı gezilen ve görülen yerler arasındaydı.

Bu keşfi tatlı bir şekilde sonlandırmak üzere akşam yemeğine, öğrencilerin ünlü Lyon hamurlu sosisini tadabildikleri geleneksel bir lokantaya gidildi.

Ertesi gün, trenle Grenoble’a gidildi; görevli kişi öğrencilerimizi karşıladıktan sonra, hep birlikte bir şehir turu yapıldı. Akşam olduğunda, Fransız ailelerin her biri evlerinde ağırlayacakları gençleri almaya geldiler.

Konferans 27 Şubat sabahı açılış töreniyle başladı, ardından her bir katılımcı kendi komitesindeki yerini almaya gitti. (çevre, güvenlik, silahsızlanma, insan hakları, ...)
Öğrencilerimiz üç günlük konferans boyunca, bu yılın teması olan deniz ve okyanusların korunması üzerine konuştular, sonra da bu tartışmaların sonucunda ortaya çıkan ve komiteler tarafından benimsenecek olan önerileri kaleme aldılar.
Pazar sabahı İstanbul’a dönmeden önce toplantı kapanışı ve kararların oylaması yapıldı.

Kulübün beş öğrencisinin izlenimleri şöyleydi :

Bilge Küey :

Aileler çok naziktiler. MFGNU sayesinde çok sayıda kişiyle tanıştım. Benim için unutulmaz bir anı oldu. Komitede ve genel olarak diğer öğrencilerle çok eğlenceli vakit geçirdim.

Aleyna Büyükşalvarcı :

Grenoble’da trene yetişebilmek için metroda çok koştuysak da, her şey iyi geçti. Ellerimizde ağır bavullar, tramvayın karmaşık saatleri... Bu üç gün yorucuydu ama aynı zamanda çok eğlenceliydi. Konferans ufkumu genişletti, dünya ve doğa üzerinde çok daha fazla düşünmeye başladım. Kapanış töreni çok duygulandırıcıydı, en çok o bölümü beğendim.

Esin Karaosman :

Yaptığım en güzel yolculuklardan biriydi. Konferans süresince ’’Denizler ve okyanuslar: vaat ile tehdit arasında’’ temasında dünya sorunlarına çözümler bulduk. Ben silahsızlanma komitesindeydim; stratejik alanların, deniz sınırlarının güvenliği ve Güney Çin Denizi’nin askerîleştirmesi tartışıldı. Fransız öğrencilerin evlerinde konakladık. Çok naziktiler. Konferansa katılmış olmaktan çok mutluyum.

Halidenur Kazdal :

Komitelerin ilk günü, zor ama eğlenceli oldu; kararlar hazırlandı.
Bazen anlamakta zorluk çektim ama sonra kolayca alıştım. İkinci gün, tartışmalar daha stresli geçti. Aileler çok sempatik, nazik ve misafirperverdi. Yemekler bizimkilerden farklıydı ama çok lezizdi, özellikle de hamurlu sosisler. Gerçekten çok güzel vakit geçirdim ve bunlar bana dünyanın durumunu anlamamam ve öğrenmem için yardımcı oldu.

Aslınaz Bakar :

Biz, 27 Şubat Cuma, 28 Şubat Cumartesi ve 1 Mart 2015 Pazar günü yapılan 3. MFGNU Oturumuna gittik. Fransızca MUN Kulübü öğrencileri ve Claire Hanım’la Lyon’da harika bir gezi yaptık. Sonra ailelerin yanında kaldık ve Grenoble kültürünü görmüş olduk. Konferans Notre Dame Lisesi öğrencileri tarafından organize edildi ve çok iyiydi. Umarım biz de Lisemizde bu tür organizasyonlar yapabiliriz. Konferans sayesinde benimle aynı idealleri paylaşan çok sayıda insanla tanıştım. Unutulmayacak bir deneyim oldu!