NDS, Cumhuriyet’in Kuruluşunun 95. Yıl dönümünü Kutladı

NDS, çoğunlukla 10. sınıf öğrencilerinin düzenledikleri bir törenle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıl dönümünü kutladı.

Fizik öğretmeni Erden Tuğcu’nun günün anlam ve önemine yönelik konuşmasının ardından (metni aşağıdaki linkte), öğrencilerimiz tüm izleyicilerden beğeni toplayan bir folkor gösterisi sundular. Ardından 10 D’den Arev ve Ömer, Cumhuriyet dönemindeki eğitim ve bilim anlayışına değindiler ve bu temayla bağlantılı olarak Atatürk’le ilgili iki önemli anıyı anlattılar. Cumhuriyet kelimesinin çağrıştırdıkları üzerine gerçekleştirilen sokak röportajının sunulmasının ardından, 10 A’dan Aren Atatürk’ün sanat anlayışına değindi.

10 C’den İrem ve Duru ile 10 A’dan Aren, «O people of mine» başlıklı şiiri seslendirdiler. Ardından 10 F’den Utku, Cumhuriyet Ağacı üzerine; 10 F’den Miray Ada Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e kadınlar hakkında birer sunum gerçekleştirdiler. 10 C’den Zeynep Naz ve 10 A’dan Cem, «Bir Resim Yap Çocuğum» başlıklı şiiri seslendirirken, 10 C’den Hande Sena ve 10 E’den Muratcan, onlara piyano ve viyolonselde eşlik ettiler. 10 A’dan Sinem ve 10 E’den Emre, Cumhuriyet döneminin öncü bilim adamı ve sanatçılarını tanıttılar.

Hazırlık öğrencilerinden oluşan «Si on chantait» Grubu ile NDS Müzik Kulübü’nün seslendirdikleri şarkıların ardından, tören programı, okul müdürünün kapanış konuşmasıyla sona erdi.

«Cumhuriyet Üzerine», Erden Tuğcu
İndir (40.1 kio)