NDS 2018 Mezunlar Günü

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da 20 Ocak gününü izleyen ilk Pazar günü olan 21 Ocak’ta, NDS’de Mezunlar Günü kutlandı.

Kutlamaya katılan eski mezunlar, NDS’nin dört genç lise öğrencisi, NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ve kendisi de Notre-Dame de Sion mezunu olan ve şimdi kurumda Türk Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Suzan Sevgi tarafından karşılandılar. Davetliler ilk önce yıllık üyeliklerini yenilemek üzere Mezunlar Derneği’nin masasına uğradılar. Lisenin 160. kuruluş yıldönümü vesilesiyle üretilen « NDS 1856 » parfümlerinden satın aldılar. Ardından Galeri’ye yönelerek, bu özel gün vesilesiyle ziyarete açık tutulan « Dün ve Bugün Paris » sergisini gezme olanağı buldular.

Konuklar, kantinde, lisenin iki yazar mezunu Liji Pulcu Çizmeciyan ve Mine Kırıkkanat’la sohbet edip kitaplarını imzalattılar ve derneğin « Menekşeler » için hazırladıkları hatıra objelerinden birbirlerine veya kendilerine hediyeler aldılar.

Bu yıl da programın sunuculuğunu Müge Güzelbey üstlendi. Mezunlar günü her zaman olduğu gibi, başöğretmenimiz Atatürk ve aramızdan ayrılanların anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Lale Murtezaoğlu, açılış konuşmasının ardından, sırasıyla bu yıl Onur Ödülü’ne layık görülen dört etkileyici şahsiyeti öz geçmişleriyle birlikte dinleyicilere takdim etti ve ardından ödüllerini dağıttı.

Ödül Sahipleri:

(NDS 68) Prof. Dr. Oya Bilge Yağız
Lisans eğitimlerini 1968-1972 arasında İ.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Fransız ve Roman Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ve 1980-1984 arasında aynı üniversitenin Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Arkeoloji Anabilim Dalı’nda tamamlayan, yüksek lisans eğitimini ve doktorasını İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Klasik Arkeoloji bilim dalında alan, Saint Benoit Fransız Kız Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği, İÜ İktisat Fakültesi okutmanlık yapan, MSGSÜ Arkeoloji Bölümünde 2009’da doçent, 2014’de profesör olan, uzmanlık konuları Antik nümismatik, Antik Çağ coğrafyası ve bilimsel çalışma yöntemleri olan, arkeolojik projelere başkan, kazılara ekip üyesi olarak katılan, okulumuz 68 mezunu Prof. Dr. Oya Bilge Yağız.

(NDS 70) Silva Taşcan Tanel
1974 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Filoloji Bölümünden mezun olarak aynı yıl Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinde öğretmen olarak çalışmaya başlayan, ilerde NDS mezunu olacak kızı Melis ve oğlu Aykun’la ilgilenebilmek için 1979 yılında görevine ara verip, 1986 yılında NDS’ye öğretmen ve Hazırlık sınıflarından sorumlu müdür yardımcısı olarak dönen, NDS Eğitim Vakfının kurucu üyesi olarak 2001’de Vakfa bağlı açılan Neslin Değişen Sesi Okullarının kurucu müdürlüğüne getirilen, on beş yıl müdürlüğünün ardından 2016’da yaş haddi nedeniyle aktif görevinden ayrılan, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Eğitim Vakfı kurucu üyesi okulumuz 70 mezunu Silva Taşcan Tanel

(NDS 79) Prof. Dr. Hrisi Levi Bahar
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünde tamamlayarak 1985’te İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında göreve başlayan, 1992’de Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı olan, 1999’da doktorasını tamamlayarak (Klinik Mikrobiyoloji, PhD unvanı) 2009’da doçent, 2014’te Profesör unvanı alan, Temel ve Klinik Mikrobiyoloji ders kitaplarında 9 bölümün yazarı olan, Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında çalışılan pek çok testin sorumluluğunu yürüten, uluslararası yayınları bulunan, 100’ün üzerinde atıf alan, okulumuz 79 mezunu Prof. Dr. Hrisi Levi Bahar.

(NDS 82) Prof. Dr. Nesrin Okay
Lisans eğitimini 1987’de Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamlayan, yüksek lisans ve doktorasını burslu olarak NewYork City Üniversitesi Graduate Center’da tamamlayarak 1992’de İktisat Doktoru olan, 1990-1992 yılları arasında aynı üniversitede öğretim üyeliği yapan, 1994 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 2003’de doçent, 2009’da profesör unvanı alan, Boğaziçi Üniversitesi Finans Mühendisliği Programı ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin, (BUYEM), kurucularından, mesleki deneyimleri arasında Global Menkul Değerler A.Ş. Baş Ekonomistliği de bulunan, makroiktisat, finansal ekonometri, istatistik alanlarında uzman, okulumuzun 82 mezunu Prof. Dr. Nesrin Okay.

68 mezunlarına yönelik bir hatıra belgeseli, Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin konuşmalarını izledi. Ardından eski mezunlardan Nurdan Tözün anılarını aktardı.

İlk plaketlerin lise müdürleri tarafından dağıtımından sonra bir müzik arası verildi. Bu arada, ünlü yorumcu Atilla Demircioğlu, herkesçe bilinen Fransızca şarkılar seslendirdi. Dinleyiciler de, ara ara kendisine eşlik ettiler.

Ardından sıra 78 mezunlarına geldi. Ülgen Zeyneloğlu, bu vesileyle kendi anılarını aktardı. Soeur Monique ve eski öğretmenlerden Ayten Çilingiroğlu eski mezunlara plaketlerini dağıttılar.

Son olarak da 93 yılı mezunları onurlandırıldılar. Lisede rehberlik sorumlusu olarak görev yapan Tuna Saikali, her zamanki coşkusuyla arkadaşları adına konuştu ve kendi mezuniyet yıllarına ilişkin bir slayt gösterimi yaptı.

Soeur Monique, Suzan Sevgi, eski Türk Müdür Başyardımcısı Gönül Orhonlu, Bilhan Erdemli, Bengi Adanır, Esra Elbeyli, Müjgan Aral ve Lionel Bansard, mezunlara plaketlerini dağıttılar. Plaketlerini alanlar arasında, plaketini Gönül Orhonlu ve Suzan Sevgi’nin ellerinden alan Tuna Saikali’nin yanı sıra, NDS’de bir dönem rehberlik sorumlusu olarak görev yapan Aslıhan Akatlı ve günün sunucusu Müge Güzelbey de yer alıyordu.

Ardından Lionel Bansard gitarı eline aldı ve bu özel tören, eski mezunlar eşliğinde, müzik ve şarkılarla noktalandı. Ardından mezunlar tiyatro salonuna geçerek lise anılarını tazelediler.