NDS 2017 Edebiyat Ödülü Sahibi Bahar Aslan ile Söyleşi

8 Kasım 2017 tarihinde, 11. sınıf öğrencileriyle yapılan söyleşi kapsamında, « Moskova Defteri » başlıklı kitabıyla NDS 2017 Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bahar Aslan’ı okulumuzun Gösteri Salonu’nda ağırladık.

Bu etkinliğe ayrıca NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ve jüri üyesi Mine Haksal da katıldılar.

Yazar ilk önce yapıtının mekânsal çerçevesini oluşturan Moskova şehrine kendisini sürükleyen mimarlık alanındaki mesleki geçmişinden kısaca bahsetti.

Türkiye’den Rusya’ya göç etmiş insanlarla bir arada yaşarken yazar, kendisini etkileyen ve yapıtlarındaki portrelerin yaratılmasında önemli birer kaynak olan kişilerin hikâyelerinden esinlenmiştir.

Yazar, ayrıca Ekim 2002’de Çeçen komandoların Moskova’daki Dubrovka Tiyatrosu’nda insanları rehin almasından çok etkilenmiş ve esinlemiştir.

Öğrencilerimizin sordukları pek çok soru arasında, Aslan’ın da içlerinde bulunduğu pek çok karakterin özelliklerinin nasıl yaratıldığı ve hangi karakterin yazarı temsil ettiği konusu da gündeme geldi. Yazar ise soruları yanıtlarken, Aslan’da olduğu gibi, pek çok karakterde kendisinin var olduğuna vurgu yaptı.

Bu kitabı başka bir şehir için yazıp yazamayacağı ise yazara yöneltilen bir diğer soruydu. Bahar Aslan bunun olanaklı olmadığını söyledi çünkü Türk aydınların 60’lı-70’lı yıllarda Rusya’ya sığındıkları dönemle oraya zengin olmak için gittikleri bugün arasında yaşanan değişime değinmek istediğini dile getirdi.

Ayrıca bazı öğrenciler, bu kitabın gerçekleşme süresi üzerinde meraklarını sergilediler. Yazar aynı zamanda çalıştığı için, kitabını altı yedi yıl gibi bir sürede yazmış olduğunu belirtti.

Bahar Aslan, şu anda yaklaşık bir buçuk yılda yayımlanması öngörülen ikinci bir kitap üzerinde çalışmaktadır. Konu yine insanlar üzerine odaklanacak. Ancak yazar, NDS’li okuyucu kitlesinde bir sürpriz payı bırakmayı tercih etti.