N. Sancar (keman) & B. Eren (piyano)

17 Şubat 2022 19:30

Dikkat: Konser tarihindeki mevcut sağlık koşulları ve yürürlükteki mevzuat saklı kalmak koşuluyla, katılım sadece rezervasyonla mümkündür.

İç mekânda gerçekleşen etkinliklerimize kademeli olarak yeniden başlamayı planladığımız bu süreçte, misafirlerimizi kabul etme kapasitemiz sosyal mesafe kuralları ve konserin huzurlu bir ortamda gerçekleşmesini sağlayacak olanaklarla sınırlıdır.

Kabul edilen seyirci sayısının izin dâhilindeki kapasiteyi hiçbir zaman aşmamasını sağlamak için, rezervasyonlar sadece çevrim içi yapılabilir. Telefonla rezervasyon kabul edilmez.

Sağlık koşullarındaki değişim ile resmî makamların talimat veya tavsiyeleri doğrultusunda, konser her zaman iptal edilebilir veya başka bir tarihe ertelenebilir. Bizi takip ederek bu konudaki güncellemelerimizden haberdar olabilirsiniz.

PROGRAM:

*Franz SCHUBERT: Keman-Piyano için Sonatin, sol minör, op.137 no.3 D.408
I. Allegro giusto
II. Andante
III. Menuetto
IV. Allegro moderato

*Claude DEBUSSY: Keman-Piyano için Sonat, sol minör, L 140
I. Allegro vivo
II. Intermede (Fantasque et léger)
III. Final (Tres animé)

***ARA***

*Francis POULENC : Keman-Piyano için Sonat, op.119
I. Allegro con fuoco
II. Intermezzo
III. Presto tragico

*Jules MASSANET: «Méditation»
*Pablo de SARASATE: Romanza Andaluza, op.22 no.1
*Niccolo PAGANINI: «Cantabile» op.117
*Henryk WIENIAWSKI: Scherzo-Tarantelle op.16

Nilay Sancar, kemancı

İstanbul’da doğan Nilay Sancar keman eğitimine sekiz yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Doç. Gülden Turalı ile başladı. 1992’den itibaren Prof. R.Nuri İyicil ile sürdürdüğü çalışmalarını 1999’da pekiyi derece ile mezun olarak tamamladı. İtalya’da Fondazione Accademia Musicale Chigiana’dan aldığı bursla 2000 ve 2001 yıllarında aynı okulda Uto Ughi ile keman, Quartetto İtaliano’nun viyolacısı Piero Farulli ve asistanı Andrea Nannoni ile oda müziği eğitimi alarak “Diploma di Merito” almaya hak kazandı. 2002 yılında Yüksek Lisans, 2009 yılında Sanatta Yeterlik derecelerini aldı.
1998 yılında T.C. Kültür Bakanlığının açmış olduğu “Genç Yetenekler Keman Yarışması”nda üçüncülük ödülü alan sanatçı 1999-2011 yılları arasında Enka Sinfonietta, Şişli Belediyesi Senfoni Orkestrası, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası gibi orkestraların Konzertmeisterliğini yaptı.
Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği çok sayıda resital ve oda müziği konserlerinin yanı sıra senfoni ve oda orkestraları eşliğinde solist olarak konserler verdi. II. CRR Uluslararası Gençlik Festivali, 26. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali “Genç Solistler Dizisi”, Akdeniz Müzik Okulları Festivali ve D-Marin Turgutreis Uluslararası Müzik Festivali gibi birçok festival kapsamında resitaller ve oda müziği konserleri verdi. Hezarfen Ensemble ile çağdaş müzik alanında çok sayıda konser gerçekleştirdi.
2001 yılından beri MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Keman Sanat Dalı’nda ders vermekte olan Sancar hâlen Doçent unvanı ile aynı kurumda öğrenciler yetiştirmeye devam etmektedir. Aynı zamanda Orchestra’Sion’ un Konzertmeister’i, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Konzertmeister Yardımcısı ve Borusan Quartet’in 2. keman üyesi olarak aktif sanat hayatını sürdürmekte ve Diskant Ensemble ile çağdaş müzik alanında çalışmalar yapmaktadır. Sanatçı konserlerinde Borusan Holding tarafından Maggini Vakfı’ndan kiralanıp kullanım hakkı kendisine verilen Jean Baptiste Vuillaume (c.1825) kemanla çalmaktadır.

Beril Eren, piyanist

1993 yılında Ankara’da doğan Beril Eren, piyanoya 2006 yılında, İstanbul Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesinde Ofelya Aleskerova ile başladı. On aylık bir çalışmanın ardından, 2007 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Lise 1. sınıfına seviye sınavı ile kabul edilerek, piyano çalışmalarına Melin Molla ile devam etti. Aynı yıl ilk solo konserini verdi. 2009 yılında Hülya Ardıç Barut’un sınıfına geçerek piyano eğitimini sürdürdü. Yine aynı yıl “İstanbul Filarmoni Derneği” tarafından düzenlenen “Türk Bestecileri Konseri”nde yer aldı. Emre Can Karayel, Gülsin Onay, Zöhrab Adıgüzelzade, Emre Elivar, Victor Çuçkov, Milena Mollova ve Hüseyin Sermet’in piyano ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. Arnaud Pumir ve Violaine Cochard’ın klavsen ustalık sınıflarına katıldı. 2010 yılında Singapur’da Elena Metodieva’nın piyano sınıfına kabul edilerek bir ay eğitim gördü. Yovan Markovitch’in oda müziği masterclassına aktif olarak katıldı. Aynı yıl MSGSÜDK Senfoni Orkestrası’na solist olarak seçildi. Koç Üniversitesinde “Rus Bestecileri Konseri”nde oda müziği konseri verdi. 2012 yılında ‘’Opus Erasmus 2’’ projesi ile Fransa’ya gitmeye hak kazandı ve burada çağdaş müzik dalında orkestra ile iki konser verdi. 2012’de Hilary Demske’ın masterclassına katıldı. 2013 yılında Süreyya Operası’nda düzenlenen “Sesin Yolculuğu 6. Genç Besteciler Şenliği’nde” Umut Eldem’in eserini yorumladı. Aynı yıl Nisan ayında düzenlenen 16. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda Mansiyon ödülü aldı. Aralık 2014’te şef Antonio Pirolli yönetiminde MSGSÜDK Senfoni Orkestrası eşliğinde C. Saint Saens’ın 2. Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.
2018 yılında İş Sanat tarafından düzenlenen ‘’Parlayan Yıldızlar’’ seçmesini kazanarak, 2019 Mart Ayı’nda Millî Reasürans’da resital vermiştir. Aynı yıl MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarında yüksek lisans eğitimi tamamlayan Beril Eren hâlen MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Piyano Sanat Dalı’nda Öğretim Elemanı olarak görev yapmakta, piyano çalışmalarını Dr.Öğr.Üyesi İris Şentürker ile sürdürmektedir.