Mutsuz Kadınların Sırrı

13 Ekim 2015 20:00

Pierre Loti Müzik Festivalinin iptali, festivalin kurumsal partnerleri olan Eyüp Belediyesi ile Türkiye Paris Büyükelçiliği kültür servisinin kararıdır.

BASINLDİRGESİ
İndir (260 kb)

Alain Quella-Villéger’in katkılarıyla Didier Roten ve François Vivier’in yönettiği belgesel film gösterimi (France Télévisions, France 3 Poitou-Charentes desteğiyle Anekdota – Histoire ortak yapımı). Film gösteriminden sonra Pierre Loti uzmanı Alain Quella-Villéger ile söyleşi.

Film «Mutsuz Kadınların Sırrı» :

«Mutsuz Kadınların Sırrı» Filmi :

Tür: Kurgu belgesel
Yapım: Didier Roten ve François Vivier (Alain Quella-Villéger ile beraber yazıldı.)
Süre / Görüntü desteği: 52 dakika / HD
Çekim tarihi: Aralık 2014
Çekim yeri: Rochefort, Paris, İstanbul
Ortakyapım: Histoire / France 3
Yönetici yapımcı: Anekdota Productions
Fotoğrafçı Luc Choquer’nin katkısıyla

Özet:

Pierre Loti’nin bizzat karşılaştığı üç peçeli kadından esinlenerek 1906’da ortaya çıkardığı romanı «Mutsuz Kadınlar» Osmanlı İmparatorluğu’nda kadının durumunu anlatmaktadır. Peki o kadınlar gerçekte kimlerdi? Peki ya bugün Türkiye’deki kadınların durumu nasıl ? Genç bir kadın gazeteci İstanbul’daki bir fotoğraf sergisi sırasında, Pierre Loti’nin 20. yüzyılın başında Türkiye’ye yaptığı seyahatlerde çektiği fotoğrafları keşfeder. Yazarı etrafı gizemli « kara hayaletler » tarafından sarılmış hâlde gösteren fotoğraflardan biri merakını uyandırınca, Müslüman kadınların modernleşmesine yol açan bu kadınların izini sürmeye karar verir. Bu serüven; Fransız bir kadın gazeteci ve 1906’da İstanbul’daki haremlerinden büyük tehlike atlatarak kaçışlarıyla Avrupa kamuoyunu altüst eden Türk ve Müslüman iki arkadaşının ortaya koyduğu masalsı bir edebî anlatım vasıtasıyla; dünden bugüne, küçük öyküden tarihsel olaylara, çok aktüel olan feminizm temasının gelişimini anlatmaktadır. Kadının statüsü her zaman için Türk toplumunun ve Arap - Müslüman dünyasının en belirleyici sorunlarından biri olarak süregelen geleneksellik - çağdaşlık ikileminin simgesi olmuştur. O hâlde gerçekten kimdi bu « mutsuz kadınlar », bu « yüzü olmayan ruhlar »? Kaderleri neydi? Ve şimdi bu romana yeni bir bölüm yazmanın zamanı değil mi?

Teaser

« Pierre Loti’nin Memleketi’nin Müzikleri»:

« Pierre Loti’nin Memleketi’nin Müzikleri » festivali, Fransız Akademisi üyesi yazar anısına, edebiyat ve müziği birleştiren özgün bir programla Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek. Loti’nin yaşadığı Eyüp’ten başlayıp Beyoğlu’nda sona erecek.

Programda, Pierre Loti’nin sevdiği çağdaş bestekarlar ve Fransız müziğine ağırlıklı yer verilecek. Aynı zamanda Fransa ve Türkiye arasında sanatsal köprüler kuran, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun gibi saygın Türk bestekarları da anılacak. Edebiyat ve müziği birleştirmek, hakkında sayfalar dolusu yazdığı Pierre Loti’nin İstanbul’unu keşfetmek, festivalimizin Fransa’da özgün ve başarılı olmasını sağlamıştır.

Tüm etkinlikler ücretsizdir.

Program
İndir (292.5 kb)