français | Türkçe

giriş

Marie-Christine Barrault ile Franck Ciup 27 Nisan 2016’da NDS’de “Gece Uçuşu” adlı bir müzik ve tiyatro gösterilerini sundular

NDS 27 Nisan’da, “Gece Uçuşu” adlı müzik ve tiyatro gösterisi için, yine ünlü oyuncu Marie-Christine Barrault ile besteci piyanist Franck Ciup’u Gösteri Salonu’nun sahnesinde ağırladı.

Bu oyun, Saint-Exupéry’nin « Terre des hommes », « Vol de nuit », « Lettres à ma mère » ve « Lettre à un otage » adlı eserlerinden yapılan çeşitli alıntılardan oluşturulmuştu.

Bu tarz edebiyat ve müzik türünde, seçilen müziklerin okunan parçanın uyandırdığı duyguyu, ruh hâlini ve atmosferini çok iyi bir şekilde vermesi gerekir. Burada da Güney Amerika’yı çağrıştıran bölümlerde Astor Piazzolla’nın parçaları uygun düşüyordu. Programda ayrıca Bach, Moussorgski ve Mozart’tan parçalar da bulunuyordu.

Franck Ciup’un gösterinin tam ortasında çaldığı, dalgaların çıkardığı sesi tarif eden “Bahia” adlı bestesi büyük alkış topladı.

Marie-Christine Barrault’nun okuduğu "Engerekler" adlı gülmece temalı metne ise, yine Franck Ciup’un bir bestesi olan “Jury” adlı parça eşlik etti.

Bir hatırlatma olarak da oyuncu, Saint-Exupéry’nin sevgililerinden biri olan ve birkaç mektup boyunca sırdaşı hâle gelen Romanoff prensesi Natalie Paley’e Saint-Exupéry’nin yazdığı ve yakınlarda yayınlanmış olan bir mektubu okudu.

Hem kente, hem de sahneye gerçek bir dostluk bağıyla bağlı olan iki sanatçı; önümüzdeki 19 Ekim Cumartesi günü lisenin 160. yıldönümü dolayısıyla sahnelenmek üzere eski NDS öğretmeni Sör Emmanuelle konusunda bir gösteriye daha hazırlanıyorlar.

http://www.nds.k12.tr/Gece-Ucusu-Edebiyat-ve-muzik-gecesi

recherche


Moodle Sınav Takvimi TICE (Dijital Ortam Eğitimi Paylaşımları) Veli / Bilgi E-OKUL web-mail