Maria Gessler, soprano

21 Mart 2019 19h30

Bu konser İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu tarafından, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir.


Maria Gessler: soprano
Barış Büyükyıldırım: piyano

PROGRAM:
Fransız Gecesi «Aşkın Yolları»

H. Duparc :
 Invitation au voyage (Ch.Baudelaire)
 Le Manoir de Rosemonde (R. de Bonnière)
 Soupir (S.Prudhomme)

R. Hahn : L’heure exquise (P.Verlaine)

G. Fauré : de «la bonne chanson» (P. Verlaine’in şiirlerinden)
 La lune blanche luit dans les bois (l’heure exquise şiirinden)
 Donc, ce sera par un clair jour d‘été
 L’hiver a cessé

C.Debussy : Claire de lune (Piyano)

 Claire de lune (P. Verlaine)
 Fantoches (P. Verlaine)

*** ARA***

F. Poulenc : La courte paille (M.Careme’in Şiirleri)
 Le sommeil
 Quelle aventure
 La reine du cœur
 Ba,Be,Bi,Bo,Bu
 Les anges musiciens
 Le carafon
 Lune d’avril

M. Ravel : Gaspard de la nuit (Piyano)

K. Weil :
 Je ne t‘aime pas
 Youkali
 Complainte de la Seine

F. Poulenc : « Suite Parisienne »
 Voyage à Paris (G. Apollinaire)
 Hôtel (G.Apollinaire)
 Les chemins de l‘amour (J.Annouilh)

Maria Gessler, soprano

İsviçre’nin Basel kentinde doğan Maria Gessler, Basel Müzik Akademisinde Verena Schweizer’dan şan dersi almıştır. Aynı zamanda Schola Cantonum Basiliensis’te René Jacobs’dan barok performans eğitimi almıştır.
Daha sonra Basel Opera Stüdyosu’nun bir üyesi olmuştur ve Edith Mathis, Anna Reynolds, Brigitte Fassbaender ve Margreet Honig’in yüksek lisans derslerine katılmıştır. Eğitimi sürerken, iki kez Migros Burs Ödülü’ne layık görülmüştür.
Mezun olduktan sonra, Maria Gessler çok çeşitli lirik ve dramatik soprano rolleri gerçekleştirerek birçok Alman operada başrol oynamıştır. Bunlardan bazıları; Mozart’dan Figaro’nun Düğünü’nde kontes, Lehar’dan Şen Dul’da Hanna Glawari, Leoncavallo’dan Palyaçolar’da Nedda, Strauss’dan Güllü Şövalye’de mareşal ve Puccini’den Tosca’daki başrolü üstlenmiştir.
Birçok Avrupa operasında konuk sanatçı olarak yer almıştır: Wuppertal’da (Almanya) Çaykovski’den Yevgeni Onegin’de Tatyana olarak, Szczecin’de (Polonya) Puccini’den Madam Butterfly’da Cio Cio San olarak, Erl Tirol Festivali’nde (Avusturya) Gustav Kuhn yönetimi altında Wagner’den Nürenberg’in Usta Şarkıcıları’nda Eva olarak, Basel’de (İsviçre) Humperdinck’den Hansel ve Gretel’de anne olarak ve Bad Hersfeld Opera Festivali’nde (Almanya) Beethoven’dan Fidelio’da Leonor olarak bulunmuştur.
Maria Gessler’ın opera çalışmaları büyük bir oratoryo repertuvarı ile tamamlanmakta ve yorumcu olarak bilinen bir üne sahiptir. Resital programları uluslararası beğeni toplamıştır. SOTA Singapur’da Alman şarkıları üzerine bir masterclass verirken Kseniia Vokhmianina ile tanışmıştır. Masterclass ve resitallerde Maria Gessler’a eşlik etmeye başlamıştır. Harika bir iş birliğinin başlangıcı olmuştur.

Barış Büyükyıldırım, piyanist

Türk piyanist Barış Büyükyıldırım, teknik olarak mükemmel oyun yeteneği ve neredeyse her türdeki çok yönlülüğü ile bilinir. Bir solo konser sanatçısı, orkestra solisti, işbirlikçi, eğitimci, opera koçu ve repetitör ve caz müzisyeni olan Büyükyıldırım, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da, Kanada’da ve kendi ülkesi olan Türkiye’de çok sayıda sahne almıştır. Bunların arasında CKM İstanbul’da George Crumb Makrokosmo’un performansları, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Ravel’in Piyano Konçertosu, Steinway Hall New York’ta solo resitali, Leyla Gencer Senfoni Orkestrası ile Saint-Saens Hayvanlar Karnavalı’nı, Almanya Theater Kiel Orkestrası’yla Gershwin’in ritim çeşitlemelerini ve Cincinnati Oda Orkestrası ile Bach’ın Brandenburg Konçerto No. 5’i seslendirmiştir. Barış Büyükyıldırım şu anda İstanbul’daki Likya Trio ve Diskant Ensemble üyesidir, New York’ta Tatcus Ensemble ve Claremont Ensemble ile konuk olarak çalışmıştır.