Marcel Proust’u Anma Konserleri #1 | Tanguy de Williencourt & Théotime Langlois de Swarte

19 Ekim 2022 19:30

Konsere katılım sadece rezervasyonla mümkündür. Rezervasyonlar online yapılmaktadır. Telefonla rezervasyon kabul edilmemektedir.


Notre-Dame de Sion Lisesi, Marcel Proust’un (1871-1922) 100. ölüm yıldönümünü yazarın müzikal ve edebî evrenine saygı duruşunda bulunan bir dizi etkinlikle anıyor.

Konser, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenmektedir.

PROGRAM:

  • R. Hahn, Chloris’e
  • G. Fauré, Sonat No.13
  • R. Hahn, «L’heure exquise»
  • C. Franck, Sonat La Majör

Théotime Langlois de Swarte, Keman Sanatçısı

Victoires de la Musique Classique’te ödül almış ilk barok keman sanatçısı olan Théotime Langlois de Swarte’ın çalışmaları, özellikle Les Ombres (Gölgeler) ve Les Arts Florissants (Işıldayan Sanatlar), birçok barok toplulukta hatrı sayılır bir bilinirliğe sahiptir. Sanatçı, uluslararası prestije sahip olan salonlarda müziğini icra etmiştir: Berliner Philharmoniker, Concertgebouw Amsterdam, Postdam ve Wonderfeel Festivalleri, Bach Festival Riga, Musikverein Wien, Philharmonie de Paris, Shanghai National Art Center, Los Angeles Walt Disney Hall... Sanatçı Eylül 2022 itibariyle Fransa’nın Metz şehrinde bulunan Arsenal’de sanatçı rezidansına katılacak olup ve Orchestre National de Lorraine ile çalışmalarına başlayacaktır. Diğer yandan, solo keman çalışmalarına Hollanda’da bulunan Holland Baroque Orchestra, Berselona’da bulunan Vespres d’Arnadí ve kendi müzik topluluğu olan Le Consort bünyelerinde devam etmektedir.

Langlois de Swarte, müzik kariyerine solist olarak başladığı 2020 yılında Harmonia Mundi etiketiyle 4 albüm çıkarmıştır: lavta sanatçısı Thomas Dunford ile İngiliz müzikleri derlemesi yaptığı «The Mad Lover» albümü, piyanist Tanguy de Williencourt ile «Proust, le concert retrouvé» albümü, Fransız bir program kapsamında sanatçı William Christie ile kurduğu duo çalışmalarına (Leclair ve Sénaillé sonatları) yer veren «Générations» albümü, son olarak Les Ombres ile kaydedilen konçertolar (Vivaldi, Leclair, Locatelli) albümü.
Sanatçı aynı zamanda Trio Eluard bünyesinde keman sanatçısı Fiona Mato ve çello sanatçısı Hanna Salzenstein ile birlikte özellikle romantik dönem salon müzikleri repertuvarı icra etmektedir.
Langlois de Swarte, müzik eğitimini Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (CNSMDP)’de sanatçı Michaël Hentz’in sınıfında almış olup Fondation Banque Populaire ve Jumpstart Foundation gibi vakıfların düzenlediği yarışmalarda derece kazanmıştır.
Sanatçının kullandığı keman Jacob Stainer 1665’tir.

Tanguy de Williencourt, Piyanist

Yükselen çıkışıyla basının büyük ilgisini çeken De Williencourt, «eksiksiz bir sanatçı» (Michel Le Naour, Concertclassic), «piyanoda güçlü bir duruş, zengin ve renkli müzik paleti»yle (Alain Cochard) «geleceğin büyük sanatçısı» (La Croix) olarak nitelendirilmiştir.

De Williencourt başta Fransa olmak üzere Rusya, Almanya, İsviçre ve Japonya’da konserler vermektedir. 2017’de Victoires de la Musique programına katılmasının akabinde, çekimleri Théâtre du Châtelet’de gerçekleştirilen ve Renée Fleming’a adanan bir filmin kadrosuna davet edilmiş olup film, 2022’de IMAX sinema ağıyla tüm dünyada vizyona girecektir.
Mirare etiketiyle hazırladığı albümü, Wagner ve Liszt’in tüm piyano uyarlamalarını, Beethoven’ın bagatellerinin tamamını kapsamaktadır (Classica ve Diapason). Sanatçı Bruno Philippe ile Harmonia Mundi etiketi altında çello ve piyano için eserler kaydı da gerçekleştirmiştir. Mezzo-soprano Stéphanie d’Oustrac ile bir Berlioz albümü yayınlamıştır. De Williencourt’un «Debussy : the late works» albümü 2019’da BBC Music Magazine Award ve Gramophone Award yarışmalarında ödüle layık görülmüştür. Théotime Langlois de Swarte ile hazırladığı «Proust, le concert retrouvé» albümü Gramophone’da 2021’in en iyi 8 albümü listesine girmiştir. Sanatçı bu albümde yer alan eserlerin bir kısmını, bir sonraki konser turnesi olan, Güney Amerika turnesinin programına da almıştır.

Sanatçının Minare etiketiyle 2022 yılı içinde çıkaracağı bir sonraki albümü, solo eserlerini ve César Franck Orkestrası’yla olan çalışmalarını içermektedir.

Blüthner, Banque Populaire, ADAMI (Révélation classique) ve SPEDIDAM gibi vakıflar Tanguy de Williencourt’a destek sunmaktadır. Sanatçı, La Société des Arts de Genève’de ve Paris Filarmoni’de Paris Oda Orkestrası’yla birlikte düzenlenen le Concours Paris Play-Direct yarışmalarında Jüri Ödülü ve Halk Ödülü’ne layık görülmüştür.

Geçmiş ve güncel sezon konserlerimizi «Lycée Notre-Dame de Sion CULTURE» adlı Youtube kanalımız üzerinden dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.