Lizi Behmoaras NDS Edebiyat Ödülü’nün Jüri Başkanı Seçildi

Geçtiğimiz 8 Eylül’de bir araya gelen jüri üyeleri 2023’te 15’incisi düzenlenecek NDS Edebiyat Ödülü için çalışmalara başladı.

Açılış toplantısını, aynı zamanda projenin Yönetim Kurulu Başkanı olan Okul Müdürümüz Alexandre Abellan yönetti. Jüri üyelerine ve yönetim kuruluna teşriflerinden dolayı teşekkür ederek söze başlayan Alexandre Abellan, NDS Edebiyat Ödülü’nün Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi için olduğu kadar Türkiye edebiyat çevreleri için de büyük önem taşıdığının altını çizdi. Çalışmalarındaki özveri ve itinanın yanı sıra dereceye giren kitapların özenli seçimi hususunda da jüri üyelerini tebrik ve teşekkür etti.

Ardından, 16 yıldan bu yana okulda çeşitli görevlerde özveriyle çalışmış ve 2022-2023 ders yılı itibariyle okulumuz Türk Müdür Başyardımcılığı görevini üstlenen ve NDS Edebiyat Ödülü Yönetim Kurulu bünyesinde de görev alacak olan, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi 1993 mezunu Tuna Saikali’yi jüri üyelerine takdim etti.

Akabinde, bu yıl itibariyle jüriye dahil olan, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi 2010 mezunu, Galatasaray ve İstanbul Üniversitelerinde akademisyen olan Tara Civelekoğlu’nu tanıttı.

Açılış toplantısında, 2011’den bu yana jüri üyeliği görevini yürüten Lizi Behmoaras, NDS Edebiyat Ödülü’nün yeni jüri başkanı olarak atandı. Okul yönetimi ve jüri üyeleri, 2008’den beri jüri başkanlığını yürüten ve proje bünyesinde jüri üyesi olarak çalışmaya devam edecek olan Tomris Alpay’a minnetlerini sundular.

2023 baharında 15’incisi düzenlenecek NDS Edebiyat Ödülü’nün bu yılki kazananı Türkçe yazılmış aday eserlerden seçilecek olup, tören her yıl olduğu gibi Fransız Sarayı’nda düzenlenecektir.

Diğer yandan, NDS öğrencilerinden oluşan ikinci bir jüri ise aday kitaplardan bir seçki okuyarak kendi «2023 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü»nü belirleyecektir.

Eylül ayında oluşturulacak öğrenci jürisinin ve NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nün yönetim işlerini ise proje koordinatörü Mireille Sadège ve geçtiğimiz yıl emekli olan edebiyat öğretmenimiz Müjgan Aral’ın görevini üstlenen okulumuz edebiyat öğretmenlerinden Sevi Özışık yürütecektir.