français | Türkçe

giriş

Lavinia Meijer, arp

12 Haziran 2010, 20:00

| Konser

Lavinia Meijer, arp

PROGRAM

D. Scarlatti (1685-1757)

Sonat A majör, K 209

J. Ibert (1890-1962)

“Six Pièces”’den seçilmiş eser:

- Ballade

- Scherzetto

B. Britten (1913-1976)

Suite, Op. 83

- Overture

- Toccata

- Nocturne

- Fugue

- Hymn

G. Byrnes (1971)

Visions in Twilight

( Fatma Ceren Necipoğlu adına)

G. Pierné (1863-1937)

Impromptu-Caprice, Op. 9

ARA

D. Scarlatti (1685-1757)

Sonat E majör, K 380

J.L. Dussek (1760-1812)

Sonat c minör

- Allegro

- Andantino

- Rondo allegro

M. Flothuis (1914-2001)

Pour le tombeau d’Orphée

C. Salzedo (1885-1961)

Variations sur un thème dans le style ancien

Lavinia Meijer, arp

“Hollandalı Lavinia Meijer, arpının tellerine dokunduğunda, parmakları bir nakış işler gibi yaşamın en canlı renklerini taşıyan kompozisyonlar yaratıyor.” –Herald Times

Lavinia Meijer (1983), günümüzde dünya çapında en umut vaad eden yıldızlardan biri olarak kabul edilmektedir. Kore doğumlu olup, Hollandalı bir aile tarafından evlat edinilmiştir ve Hollanda’da yaşamaktadır. Lisans ve Yüksek Lisansını en yüksek dereceyle tamamladığı Utrecht ve Amsterdam Konservatuvarlarında, Erika Waardenburg’un gözetiminde çalışmalarını sürdürmüştür. O zamandan beri Avrupa, Amerika ve Asya’da solo arpist olarak çıktığı turnelerde arpın çeşitli şekillerde solo bir çalgı olarak olanaklarını göstermiştir.

Genç yaştan itibaren, Hollanda’da yapılan Flemenk Arp Yarışması’nda birincilik, Brüksel’de yapılan Uluslararası Arp Yarışması’nda birincilik, Viyana’da gerçekleşen Uluslararası Arp Yarışması’nda ikincilik ve hem Uluslararası Amerika Arp Yarışması hem de Israil’deki Uluslararası Arp Yarışması’nda üçüncülük gibi önemli müzik ödülleri kazanmıştır. Kendisine Mees Pierson ödülü, Amsterdam’dan Royal Concertgebouw’un Vriendenkrans ve Londra’dan Borletti-Buitoni Trust gibi özel ödüller verilmiştir. 2009 yılında, Flemenk bir klasik müzik sanatçısının alabileceği en yüksek onur ödülü olan Felemenk Müzik Ödülü’nü kazanmıştır.

Carlos Michans, Jacob ter Veldhuis, Garrett Byrnes ve Hans Zender gibi bestecilere ilham verip, kendisi için yeni besteler yazmalarını sağlamıştır. Standart arp repertuarına uygun performanslarına ek olarak elektronik müzik, teatral müzik ve cazla da çeşitli denemelerde bulunmaktadır. Jana Bouskova, Isabelle Moretti, Daphne Boden, Natalia Shameyva, Maria Graf, Skaila Kanga ve Susann McDonald gibi ünlü arpistlerin masterclasslarına katılmış, aynı zamanda Ton Koopman (klavsen), Anner Bijlsma (çello), Willem Brons (piyano) ve Theo Olof (keman) gibi müzisyenlerle de çalışmıştır. Geniş ilgi alanı ve performanslarındaki çeşitliliği sayesinde, arp kongrelerine sık sık konuk sanatçı olarak katılmıştır.

Flemenk Radyosu Oda Orkestrası, The Hague Yerel Orkestrası, Concertgebouw Oda Orkestrası, İsrail Filarmoni ve Kore Senfoni Orkestrası gibi ünlü orkestraların eşliğinde konçerto solisti olarak sahne almıştır. İlk kariyer performansı Aralık 2007’de New York Carnegie Hall’de bir solo arp resitali olarak gerçekleştirmiştir. “Divertissements” CD’sini yayınlayan Channel Classics plak firmasıyla, yakın bir zamanda anlaşma imzalamıştır. Classics Today, bu CD için hem artistik hem de ses kalitesi olarak on üzerinden on verip şöyle demiştir: “Eğer koleksiyonunuzda sadece tek bir solo arp resitali için yer varsa, o zaman izin verin o yeri bu CD doldursun.” “Visions” adını verdiği ikinci solo CD’sinde Britten, Patterson, Byrnes, Yun ve Takemitsu imzalı eserler bulunmaktadır ve Channel Classics tarafından kaydedilmiştir.

“Benim amacım arpın solo bir çalgı olarak hala pek bilinmeyen bütün imkanlarıyla geniş bir müzik dinleyici kitlesi tarafından daha iyi bilinmesini sağlamak.” –Lavinia Meijer
www.laviniameijer.com

ÖNCEKİ KONSERLERİ

KONSER SALONLARI
Lavinia Meijer, belirtilen konser salonlarında solo resitallerini gerçekleştirmiştir.

Carnegie Hall, New York
Musikverein, Viyana
Philharmonie, Köln
Concertgebouw, Amsterdam (Concertgebouw Oda Orkestrası, şef Marco Boni ile)
Cité-de-la-Musique, Paris
Megaron Concert Hall, Atina
Symphony Hall, Birmingham İngiltere
Konzerthus, Stockholm
Symphony Hall, Lüksemburg
Paleis van de Schone Kunsten, Brüksel
Teatro Bellini Massimo, Sicilya
Vredenburg, Utrecht (Felemenk Radyo Filarmoni, şef Thierry Fischer ve Frans Bruggen ile)
Dr.A. Philips Hall, Lahey ( Yerleşik Felemenk Krallık Orkestrası, şef Jean-Claude Cassadesus ile)
Seoul Arts Center, Güney Kore (Kore Senfoni Orkestrası, şef Park Eun-seong ile)
Jerusalem Theater, Kudüs (İsrail Filarmoni, şef Yoel Levi ile)

FESTİVALLER (geçmiş ve gelecek):
Grachten Festivali, Hollanda 2006
Schleswig Holstein Festivali, Almanya 2006
Dünya Arp Kongresi, Dublin (2002), Cenevre (2005) ve Amsterdam (2008)
Gergiev Festivali, Roterdam 2009
SoundsNew Festivali, İngiltere 2010

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail