français | Türkçe

giriş

Konser: Chopin-Yourcenar

15 Nisan 2009, 20:00

| Konser , Herkese açık

Türkçe ve fransızca

Jérôme Rigaudias, piyano

Serra Yılmaz, oyuncu

Jérôme Rigaudias, M. Yourcenar’ın Serra Yılmaz tarafından okunan metinlerine eşlik ederek piyanoda Chopin’in eserlerini yorumluyor.

Program

Marguerite Yourcenar’ın ’“Nouvelles Orientales” adlı eserinden seçmeler.

Chopin

La minör Vals

Si minör Balad

Si bemol minör Scherzo

Si minör Prelüd

Do minör Etüd

Mi minör Prelüd

Do minör Etüd

Serra Yılmaz

Serra Yılmaz, ekranda, beyaz perdede veya tiyatrodaki hizmetleri ile Türkiye ve İtalya’da en tanınan ve özellikle de en sevilen sanatçılarından biri olduğundan, kendisini fazla tanıtmaya gerek kalmayacaktır.

Serra Yılmaz, İstanbul’da ve Caen’de aldığı eğitimden sonra, ’’Dostlar’’ topluluğuna katıldı. 1988’de Şehir Tiyatrosuna oyuncu ve drama yazarı olarak girdi. Özellikle Atif Yılmaz, Zeki Ökten, Ömer Kavur Ümit Ünal ve Ferzan Özpetek ile çalıştı.. 

2004 yılında, Serra Yılmaz tiyatro oyununu İtalya’da da sürdürdü. Yakın zamanda Boston’da (2008) okuma için sahneye çıkan Serra Yılmaz, önümüzdeki aylarda Fransa’da düzenlenecek Türk Mevsimi çerçevesinde tiyatro oyununda oynayacak.

Jérôme Rigaudias

Jérôme Rigaudias Fransa’nın Auvergne bölgesinde bulunan Clermont-Ferrand kentinde doğdu. Piyano öğrenmeye 18 yaşında, özel bir öğretmen olan Jaqueline Secondi ile başladı. Bir yıl sonra Jean-Marie Besnard kendisini Ulusal Bölge Konservatuarı’ndaki sınıfına katılmaya davet etti. Üç yıl konservatuarda çalıştıktan sonra müzik bilgisi, (Jean-Marie Besnard ile) piyano, ve (Hélène Delage ile) oda müziğinden mezun oldu.

Jérôme Rigaudias, aynı yıl, büyük bir Alkan müziği uzmanı olan konser piyanisti Laurent Martin ile tanıştı ve eğitime onunla devam etti. Yaklaşık on yıl süren bu profesyonel ilişki Jérôme Rigaudias’ın yeteneklerini geliştirmesini, tekniğini arttırmasını, fakat her şeyden önemlisi, müziğe tamamen yeni bir gözle bakmasını sağladı.

Buna paralel olarak Jérôme Rigaudias « Master Classes », « workshop » ve « atölye »lere katılmış ve Svetlana Eganian, Teresa Llacuna veya Zinaid Igniatieva gibi müzisyenlerle hem solo hem oda müziği repertuvarlarında çalmıştır. Bu dönemde, Rus piyanist Serguei Koutznietsov ile tanışmış, ve onunla dört yıl boyunca özellikle sese odaklanarak çalışmıştır.

Konser piyanisti olarak, Jérôme Rigaudias, solo resital ile oda müziği programları arasında bir denge muhafaza etmektedir. Başlıca partnerleri viyolonist Youngmin Lee, Nina Melikichvili, Hélène Cantat’dır. 2000 yılında, IVERIA Trio’sunu kurmuş, Paris’te (Carnavalet Müzesi, Maison de l’Europe, Amerikan Kilisesi...), Lyon’da (Saison musicale d’Ecully ...) Haydn’dan Schostakowitsch’e uzanan bir repertuvarda sanatını icra etmiştir.

Solist olarak ise, Jérôme Rigaudias geniş bir repertuvarı denemekte ve meşhur parçalarla bilinmeyen parçaları belli bir paralellikle biraraya getirmekten hoşlanmaktadır. Jérôme Rigaudias, geleneksel konserlerin yanında, (Vichy’de Paul Billard ile Rachmaninoff’un C minör Konçertosu ; Riom’da Poulenc’in iki piyano için D minör Konçertosu...), sanatını Napoli’de bir tiyatro harabesi, Clermont-Ferrand’da bir tren istasyonu veya hapishane gibi beklenmedik yerlerde de icra etmiştir. 1998’de Riom’da mahpuslara verdiği resitali, kendisi için çok önemli bir deneyim olarak anımsamaktadır.

2003 yılında, Roma, « Teatro di documenti » ’de, Fransız besteci Charles-Valentin Alkan’ın « les Quatre ages de la vie » (Hayatın Dört Çağı) adlı Opus 33 Büyük Sonatını yorumlamıştır. Sanatını Roma tiyatrosunda icra etmesi için Şef Luciano Damiani tarafından düzenli olarak davet edilmektedir. Son konserlerini Istanbul’da, Paris’te (Eglise des Billettes, Şubat 2006), San Fransisko’da (Englander House, Temmuz 2006) ve Lyon’da (Trio Iveria ile, Mart 2006) da vermiştir.

Davetiye için buraya tıklayın!

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail