Kongregasyonun 175. yılı için NDS’de zeytin ağacı dikimi

20 Ocak Kongregasyonun kuruluş tarihi olduğundan tüm dünyada Notre-Dame de Sion ailesi için önem taşımaktadır.2017’de bu kuruluşun 175. yıl dönümünü kutlamak üzere tüm NDS okullarında birer ağaç dikilmesine karar verildi. Biz İstanbul NDS’de barışın simgesi olan zeytin ağacını seçtik.

Bu çalışma kapsamında on kadar meyve vermiş olan bir zeytin fidanı okulun onur avlusunda bulunan simgesel çeşmenin yanında güzel bir yere dikildi.

Kongregasyon temsilcisi Soeur Monique ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, müdür yardımcıları, öğretmen, öğrenci ve okul çalışanları; elli kadar kişi kürekle toprak atarak güzel bir atmosferde ağaç dikme eylemini gerçekleştirdiler. Son kürek toprağı atan ise Okul Müdürü Yann de Lansalut oldu.

Zeytin ağacının aynı zamanda yüzyıllarca yaşayabildiği ve kökleri aracılığıyla diğer meyve ağaçlarına nazaran çok daha güçlü bir şekilde su çekerek kendini yeniden oluşturabildiği bilinir. Değişime uğrasa da daima yeniden yeşerir ve böylece dünyanın bu istikrarsız zamanlarında gayet gerekli olan olağan dışı bir enerjiyi temsil eder.

Bu tören ilk dönemin ve tatil öncesi toplantıların sonrasında gerçekleştirildi.