Kazdağları Endemik Bitkiler Gezisi

Notre-Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Liselerinin Sürdürülebilir Yaşam ve Çevre Kulüpleri 6 ile 8 Mayıs tarihleri arasında ’’Kazdağları Endemik Bitki Türleri" araştırma gezisine katıldı.

Proje gezisi boyunca öğrencilerimize Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş eşlik etti.

Deniz seviyesinden itibaren 1700 metreye kadar Kazdağları’na özgü bitkileri gözlemleyerek coğrafyamızın zenginliğini keşfederken, bölgenin mitolojik ve paleocografik geçmişine de yolculuk yaptılar.

Gezinin son etabında ise kulüp öğrencilerimiz ve öğretmenleri, Çanakkale’de bulunan Nevruz köyünden emeklerini ve üretimlerini Türkiye’nin farklı köşelerine ulaştıran bir kadın kooperatifi olan Nevruz Köyü Kadınları’nın ve mentörleri Ayşe Pirhasoğlu Akbaş’ın ilham verici hikayesini dinlediler.

Öğrencilerimize gösterdikleri misafirperverlikten ötürü Nevruz Köyü Kadınları’na ve değerli paylaşımları için Prof. Dr. Murat Türkeş’e içtenlikle teşekkür ederiz.