français | Türkçe

giriş

Kadınlar ve Manzaralar - Leonardo da Vinci

8 Aralık 2011, 18:30

| Sergi , Herkese açık

Sergi, 8 Aralık 2011‘den 22 Ocak 2012’ye kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 11.00 - 18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

Kadınlar ve Manzaralar – Leonardo da Vinci

RUHUNUZ SEÇİLMİŞ BİR MANZARADIR.

Bir talep üzerine tasarlanan ve birçok açıdan alışılmışın dışında sayılabilecek bu sergi, portrenin arkasına manzara yerleştiren ilk ressam olması yönüyle de özel sayılan Leonardo da Vinci’nin resimlerindeki portre ve manzaralar arasındaki karmaşık ilişkiye vurgu yapar. Bu sergide, İtalyanların “particolare” dedikleri, resmin bir bölümünün başlı başına bir eser niteliği kazanacak şekilde büyütülen (yüksekliği 2,40 m genişliği ise 1-3 m arası) bir ayrıntısının gösterilmesine dayanan bir teknik kullanılmıştır. Genelde sanat kitaplarında görülen bu detayların (particolari) devasa boyutta kullanım ustalığı, Ars Latina’nın en özgün buluşlarından biridir.

Ayrıca bu sergide, en karmaşık eserlerin ayrıntılarına en ünlü Leonardo uzmanlarından alınan metinlerle açıklama getirilmesi sayesinde, bugüne kadar sadece sanat kitaplarında bulunan bir tekniğin daha geniş bir kitle tarafından anlaşılması sağlanmaktadır.

Ars Latina’nın bu sergideki esas başarısı ise resimler üzerinde gerçekleştirdiği çok ciddi bir numaralandırma ve renklendirme çalışması sonucu, tablo ve ayrıntı reprodüksiyonlarını çok büyük boyutlarda ve hafif olduğu kadar da sağlam bir malzeme (yüzeyi opak ve parlak olan tuval) üzerine, aslına çok yakın şekilde bastırabilmesidir.

**

Kadınlar ve Manzaralar – Leonardo da Vinci Sergisi, Ars Latina tarafından gerçekleştirilmiştir. Kamu yararına çalışan bu dernek,sergiler düzenleyip sanat kitapları bastırarak, sanat aracılığıyla Latin ve Akdeniz kültürlerini tanıtmayı amaçlamaktadır.

Sergi Komiseri : Elisabeth de Balanda

recherche


Duyurular

Notre-Dame de Sion
Özel fransız lisesi | istanbul

© Notre-Dame de Sion 2015 | Site haritası | KVKK politikası

Cumhuriyet CAD. No 127Harbiye 34373 IstanbulTel +90 212 219 16 97Fax +90 212 231 86 84

NO.174 şİşLİ34380 ISTANBUL-TÜRKİYE