français | Türkçe

giriş

Jérôme Rigaudias, piyano

27 Ekim 2009, 20:00

| Konser , Herkese açık

Piyano resitali

Program:

Robert Schumann 

Kinderszenen Opus 15 ( Scènes d’enfants )

Charles-Valentin Alkan

Grande sonate Opus 33 ’’ Les quatre âges de la vie ’’

 

 Jérôme Rigaudias

Piyano eğitimine on sekiz yaşında Jacqueline Secondi ile başlayan Jérôme Rigaudias, özel öğretmeninin eğitimi sayesinde, ertesi yıl, Clermont-Ferrand Bölgesi Devlet Konservatuvarının en üst öğretim aşamasına kaydolmayı başardı.
Burada solfej, piyano ve oda müziği ünvanlarını sırasıyla Jean-Marie Besnard ve Hélène Delage sınıflarında aldı.

Bunu izleyen yedi yıl boyunca, Alkan uzmanı, konçertocu ve sıkı bir eğitbilimci olan Fransız Laurent Martin ile çalıştı. Halen kullanmakta olduğu çalışma yöntem ve kurallarını onunla uygulamaya başladı. Jerôme Rigaudias, bu dönemde ayrıca, Moskova Çaykovski Konservatuvarından gelen Svetlana Eganian, Serguei Kouznetsov ile Lyon kentinde çalışarak ve Zinaïda Igniatieva ile Teresa Llacuna’nın master sınıflarına katılarak tekniğini geliştirdi.

Jérôme Rigaudias düzenli olarak, hem Fransa’da, hem yabancı ülkelerde konserler verirken, resital ile oda müziğini dengelemeye de özen göstermektedir.
Paul Billard yönetiminde Rachmaninov’un 2. konçertosu, J.S. Bach’ın fa majör konçertosu, Krakovya’da Brahms resitali ve son zamanlarda Roma’da çaldığı Charles-Valentin Alkan’ın opus 33 “Büyük Sonat”’ı gibi geleneksel konserlerle birlikte, Jérôme Rigaudias sanatını daha olağan dışı yerlerde de icra etmektedir. Bunların arasında, bir cezaevi, bir tren istasyonu, ya da Napoli’de restorasyon halindeki bir tiyatroda verdiği konserler sayılabilir.

Sanatçı, oda müziğinde ise Hélène Cantat, Youngmin Lee, Nina Melikichvili ve violonselci Lioudmila Kriloff ile çalıştı. Bu son iki müzisyen ile 2000 yılında Iveria üçlüsünü kurdu.

Jérôme Rigaudias Roma’daki « Teatro Di Documenti »’nin müzik mevsimlerine düzenli olarak davetlidir. Burada özellikle esrarengiz besteci Charles-Valentin Alkan’ın “Opus 33 Büyük Sonat” (Hayatın Dört Mevsimi) adlı eserini icra etti.

Paris’te «Musée Carnavalet », «Maison de l’Europe », Eglise des Billettes’de, Fransa dışında ise San Francisco « Englander House »’da, Krakovya’da Alliance Française’de,gerek resital, gerekse oda müziği olarak konserler verdi.

Resital olarak Paris’te (27 Ocak 2006) ve Lion’da (17 Mart 2006) Iveria Üçlüsü ile oda müziği yaptı.
Ocak ve Haziran 2007’de İstanbul’da Notre Dame de Sion Lisesi’nin yeni yapılan gösteri salonunda sahneye çıktı.

Jerôme Rigaudias Ocak 2008’de İzmir ’de soprano Ece İdil ile post-romantik (Sibelius, Rachmaninov, Saint-Saens) ’’lieder’’ programı gerçekleştirdi. İstanbul’da solist olarak aralarında (aile içi şiddete karşı kurulmuş olan) « Mor Çatı » Vakfı yararına verdiği Beethoven resitaliyle, sanatçı Sezen Aksu ile birlikte gerçekleştirdiği Debussy programının da yer aldığı birkaç resital verdi.

Ayrıca, Aralık 2007’de Fransa’nın Auvergne bölgesinde « Partage » (Paylaşım) Derneği adına bir Brahms, Chopin ve Schubert programı ; 2009 yılında sanatçı Serra Yılmaz ile Yourcenar-Chopin programı gerçekleştirdi.

Jerôme Rigaudias bu yıl da, İstanbul’da, ilki Ekim ayında olmak üzere bir dizi konser verecektir. Bunların arasında, besteci Charles-Valentin Alkan’dan “Opus 33 Büyük Sonat”, oda müzikleri ve XX. yüzyıldaki Rus bestecilerden eserlerin yer alacağı (programı henüz netleşmemiş) bir resital yer alacaktır.

Sanatçı bu yıl Fransa’da ’’Chamlumiere’’ orkestrasının davetlisi olarak da Mozart’ın bir konçertosunu icra edecektir.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail