Jean-Jacques Rousseau, felsefeci bir müzisyenin dönüşümü

16 Mayıs 2012 18:30

Davetiye için buraya tıklayın.

— Buluşma İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek —

Müzik ve Felsefe

Türkçe simultane çeviri

Jean-Jacques Rousseau’nun üç yüzüncü doğum yılı dolayısıyla

***

Martin Stern,

Jean-Jacques Rousseau, la conversion d’un musicien philosophe (Jean-Jacques Rousseau, felsefeci bir müzisyenin dönüşümü)

(H. Champion-Slatkine Yayınları, Paris-Cenevre 2012)

isimli kitabının yayınlanması vesilesiyle, müzisyen Jean-Jacques Rousseau’yu anlatıyor. Anlaşılmaz bir biçimde İtalyan müziğine kendini kaptıran Rousseau, dil ve müzik alanlarında klasik Fransız estetiğini tehlikeye atabilecek kadar güçlü bir felsefe geliştirdi.

Rousseau’nun müzik ile ilgili kuramlarını, bestelerini ve farklı yazılarını karşılaştırmalı olarak analiz eden Martin Stern, bu sorunsal müzikal dönüşümün Rousseau’nun felsefi ve edebi eserleri üzerinde oluşturduğu sıra dışı teorik verimliliği gözler önüne seriyor.

Moderatör: Ahmet Soysal

Felsefe alanında doktorası bulunan Martin Stern, barok estetiği ve Rousseau uzmanı olarak 18. yüzyıl ile ilgili uluslararası kolokyumlara konuşmacı olarak sık sık davet edilmektedir. Stern, Fransız Kültür Merkezi ortaklığı ile “Rousseau ve Türkiye” adlı bir proje yürütmektedir. Lille Konservatuvarında barok dönemi müziği dalında öğrenim görmüş olan bu çok yönlü müzisyen, aynı zamanda İstanbul Frankofon Müzik Okulunun (EFMI) yöneticisidir.