İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin 39 öğrencisi, 6-8 Aralık 2013 tarihleri arasında Eskişehir’deydi.

9. 10. ve 11. sınıflardan 39 öğrenci, kenti gezmek üzere 6-8 Aralık 2013 tarihlerinde Eskişehir’e gitti. Öğrenciler bu yolculuğu, dört öğretmen eşliğinde, otobüsle yaptılar.

Hafta sonu gerçekleşen bu program, kültürel ağırlıklıydı. Öğrencilerimiz, cuma öğleden sonra kente geldiklerinde Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından Belediye Encümen Salonunda karşılandılar.

Bu buluşmanın ardından, herkes akşam yemeği öncesi oteldeki odasına yerleşti.

Cumartesi sabahı, kentin 70 km güneyindeki Hititlerden kalma Yazılıkaya gezildi. Açık havada yer alan bu taş merkez, bir tepenin içine oyulmuş doğal boğazların içinde yer almaktadır. Bu gezi sırasında kar yağmaya başlayınca grup, köyden ayrılmak zorunda kaldı.

Köyden ayrılan grup, önce Odunpazarı’nda yer alan ve dünyada başka bir eşi bulunmayan Lületaşı Müzesi’ne, ardından da kentin tarihî evlerini gezmeye gitti.

Eskişehir’e dönüşte öğrenciler, Arkeoloji Müzesi’yle birlikte, aralarında Frigya kralı Midas, Mevlâna, Atatürk ve yazar Aziz Nesin’in heykellerinin bulunduğu Balmumu Heykeller Müzesi’ni keşfettiler. Ardından Cumhuriyet Tarihi Müzesi ile Eskişehir Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin yolunu tuttular.

Oteldeki akşam yemeğinden sonra, kenti boydan boya geçen Porsuk Çayı’nın kıyılarında serbest gezi düzenlendi.

Öğrenci grubu, pazar sabahı Bilim Deney Merkezi’yle, 60’lı yıllarda Türk mühendisleri tarafından elde yapılan Devrim adlı ilk otomobillerin sergilendiği Araba Müzesi’ni gezdi.

Aynı gün, öğle yemeğinde diğer öğünlerde olduğu gibi yerel yemekler tadıldıktan sonra, bu güzel kültür ve turizm gezisinin anılarıyla dopdolu olarak hep birlikte, İstanbul’a dönüş için yola koyulan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, akşam saatlerinde evlerinde oldular.