İstanbul 34. Tüyap Uluslararası Kitap Fuarı’nda geleneksel NDS Mezunlar Derneği paneli

Geleneksel NDS Mezunlar Derneği paneli, 8 Kasım 2015, Pazar günü İstanbul 34. Tüyap Uluslararası Kitap Fuarı’nın Büyükada konferans salonunda, İkinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nün verilmesinden hemen sonra gerçekleşti.

Panelin « Dünyanın Gülen Yüzü: Mizah » adlı teması, karikatür çizer ve severlerini bir araya getiren bu yılki fuarın teması olan « Mizah: hayata gülümseyerek bakmak » konusuyla aynı çizgideydi.

NDS Edebiyat Ödülleri genel sekreteri Mireille Sadège sözü konuşmacılara bırakmadan önce, bu yılki buluşmanın onursal çizeri Tan Oral ile karikatür tarihçisi Turgut Çeviker’i tanıttı.

Konuşmasını örneklemek için kendi eserlerinden bir dizi seçmiş olan Tan Oral, eski çizimlerinin çoğunun hâlen gündemde olduğunu, bazılarının ise toplumun gelişmesine göre öncü durumda olduğunu anlattı.

Değinilen konular arasında karikatür çizerlerinin yeni çalışma yöntemleri de vardı; bunlardan önemli bir kısmı doğrudan bilgisayarda çalışırken, Tan Oral ise çalışmasına yine kağıt üzerinde devam ediyor.

Dinleyicilerden bazıları iki konuşmacının söylediklerine esprili bir dille karşılık verirken, bazıları ise özellikle karikatürcü olmak için ne gibi nitelikler gerektiği ya da çizimlerin çizerin karakterini yansıtıp yansıtmadığı üzerine sorular sordular.

Panelin sonunda, NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu, Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, Tan Oral ile Turgut Çeviker’e okulun tarihçesini anlatan kitap ile birer anı plaketi takdim ettiler ve konuşmalarından dolayı kendilerine teşekkür ettiler.