NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Töreni-2015

Bu yıl 8 Kasım’da NDS’liler Derneği’nin düzenlediği panelin hemen öncesinde, İkinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nün Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan « Rüya bekleyen Adam » adlı romanı için yazar Filiz Özdem’e sunulması töreni yer aldı.

NDS Liseliler Edebiyat Ödülü; 2008 yılında Notre Dame de Sion Lisesinin, Mezunlar Derneği aracılığıyla kurmuş olduğu NDS Edebiyat Ödülü’nün izinde giderek 2013 yılında, Fransa’daki Liseliler Goncourt Ödülü’nün bir benzeri olarak kurulmuştu.

Jüriyi 11.,10. sınıflardan ve Hazırlık sınıflarından 23 öğrenci oluşturmuş ve bu jüri geçtiğimiz eğitim yılı boyunca 20 adet seçilmiş kitap okumuştu.

NDS Edebiyat Ödülleri genel sekreteri Mireille Sadège’in hoş geldiniz konuşmasından sonra töreni, dördü de jüri üyesi olan Sıla İçli ve Baran Baysal ile onlara eşlik eden Deniz Arda ve Ceyda Su Erden yönetti.

Sıla özetle şunları söyledi:

“Jüri üyeleri olarak, yıl boyunca her birimiz çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanan kitapları okuduk; tartışmalar ve oylamalar sonucunda en çok beğendiğimiz kitabı belirledik.

Rüya Bekleyen Adam romanında Selim’in iç dünyası anlatılırken her insanın nadiren de olsa hissedip dile getiremediği duygular tasvir edilmiştir. Anlatım tekniğinin özgünlüğünün yanı sıra tüm karakterlerin arka planlarının derinlikli tasviri, okuyucunun romanda kendinden bir parça bulmasını sağlıyor.

Bizi çok etkileyen bu kitabın yazarıyla bugün burada tanışmak ve ödülünü sunmak bizleri çok gururlandırıyor.”

Filiz Özdem, ödülünü aldıktan sonra bu ödülü alan ilk Türk yazar olmaktan ve bu seçimin daha « masum » bir bakışa sahip olan lise öğrencileri tarafından yapılmış olmasından ne denli mutlu olduğunu ifade etti.

Sonrasında Lise Müdürü Yann de Lansalut, Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu, YKY Yayınevi Müdürü Tülay Güngen, Genel Sekreter Mireille Sadège ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Müjgan Aral da fotoğraf çektirmek üzere, ödül sahibi ve jüri üyeleriyle bir araya geldiler.