İki NDS öğrencisi Türkiye Frankofon Lise Öğrencileri Yarışma Finalinde

Fransa Büyükelçiliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ve NDS’nin en çok öğrenci ile katıldığı Türkiye Frankofon Lise Öğrencileri Yarışması’nda, kurumumuzdan iki öğrenci finale katılma hakkını kazandı.

Bu öğrenciler 10A’dan Ceyda Su Erden ve 10B’den Sinan Can Gülan oldu. Antrenmanlarını onları sınava hazırlamak üzere bir simülasyon hazırlayan Marion Bresson ve Birute Verbiejute’nin yardımıyla yapmışlardı.

İki lise öğrencimiz 17 Mart gününü diğer finalistlerle birlikte, Fransızca için İşbirliği Ataşesi Virginie Villechange tarafından ağırlandıkları Fransız Kültür Merkezinde geçirdiler.

Sabahleyin, öğrenciler aralarında tanışmak için her biri birer sunum yaptıktan sonra finale hazırlanmak üzere ufak gruplar hâlinde atölye çalışması yaptılar. Çalışmalar Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesinin muhabir öğrencileri tarafından filme alındı.

Öğleden sonra, çeşitli katılımcı okulların öğrencileri finali izledi ve her biri kendi arkadaşlarına destek verdi. Yarışma konusu iki kitabın, yani Benoît Broyart’ın yazdığı “Si tu savais” ve Marie-Sabine Roger’in yazdığı “Le terrible effaceur” adlı eserlerin tanıtımından, ardından da atölye çalışmalarında çekilen filmin izlenmesinden sonra, 18 finalist öğrenci zor bir sınava tabi tutuldu. Büyük ulusal tartışma edebî bir program olarak sunuluyor ve her kitabın savunucularını karşı karşıya getiriyordu. İstanbul Pierre Loti Lisesi öğrencisi üç moderatör onlara yukarıdaki romanlarla ilgili çeşit çeşit sorular sordular.

Lise öğrencileri ile Galatasaray ve Marmara Üniversiteleri Edebiyat ve Fransızca bölümü öğrencilerinden oluşan izleyiciler, daha sonra en iyi konuşmacıyı seçmek üzere, yerleştirilmiş olan sandıklarda oy kullanmaya davet edildiler.

Sonuçları öğrenmek için 20 Mart Pazartesi günü akşamını beklemek gerekti; herkes, Uluslararası Frankofoni Günü’nü kutlamak üzere Fransız Sarayı’nda buluşmuştu. Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Charles Fries törenin açılışını yaptıktan sonra Frankofon Liseliler Ödülü’nü kazanan kitabı açıkladı. Sonuçta finalde en iyi savunulan kitap “Si tu savais” olmuştu fakat yazarı İstanbul’a gelememişti. Buna karşın, İstanbul’da bulunan “Le terrible effaceur” adlı kitabın yazarı Marie-Sabine Roger ise genç okuyuculardan “Coup de coeur” ödülünü aldı.

Tartışmanın en iyi iki konuşmacısı, Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin bir ödülü olarak Fransa’ya birer gezi kazandılar.

Ceyda Su Erden ve Sinan Can Gülen’i NDS’yi başarıyla temsil ettikleri için kutluyoruz.