français | Türkçe

giriş

IL VENTO CANTA ENSEMBLE

24 Mart 2015, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Klasik müzik
Cervantes Enstitüsü’nün desteğiyle

Il vento canta Ensemble:

Teresa Novoa (soprano)
Beatriz Riobo Agulla (soprano)
Jesús Vicente Monzó (trombon)
José Pons Boïls (trombon)
Carlos E. Pérez (piyano)

Il vento canta Ensemble iki solist (soprano), iki trombon (alto ve tenor) ve piyanodan oluşan bir Galiçya topluluğudur.

Grup üyeleri, insan sesi ve üflemeli çalgıların, özellikle 18. y.y. Viyanası’nda, J.G. Albrechtberguer, G.C. Wagenseil, A. Caldara, Mozart gibi dev bestecilerin ve dönemin büyük tromboncularından Thomas Gschaltto’nun çalışmalarının etkisi altında önemli bir gelenek hâline gelen, oda müziğinin alışılmadık kombinasyonundan doğan yorumsal gücüne inanmaktadırlar.
Grup, 20.y.y. Klasisizm ve Romantizm temsilcilerinin eserlerini yorumlamakta uzmanlaşmıştır.

On sekizinci yüzyılda, Habsburg Hanedanlığı (şimdiki Avusturya) içerisinde zengin ve seküler bir müzikal geleneği hâkimdi. Avrupa’nın geri kalanında trombon artık kullanılmazken, Habsburg Hanedanlığı’nda trombon, evrimini sürdürmeye devam etti.

Bunda halkın ve hanedanlığın bariz ilgisi ve aralarında J.G. Albrechtsberguer, G.C. Wagenseil, A. Caldara, W.A. Mozart gibi bestecilerin ve Christian ailesine mensup, Thomas Gschaltto gibi dönemin en büyük tromboncularının çalışmalarının da etkisi büyüktür.

Bu dönem ve bölgenin dinî parçalarının büyük çoğunluğunda; oratoryo, ayin ve ağıtlar içerisinde trombonlar için yazılmış çift seslerden oluşan bir bölüm olurdu. Ama bu parçaların yanı sıra gelişen yeni trendin de etkisiyle, aryalar içinde trombona solist rolü verilmeye başlandı.

Genellikle trombonlar (bir ya da iki) Habsburg Hanedanlığı’nda oratoryolarda, los sepolcro kadar kullanılması zorunlu enstrümanların başında geliyordu. Her durumda yazılan eserler süslü ve ağdalıydı.

Program:

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail