français | Türkçe

giriş

Güneşin İzleri - Ferrante Ferranti

16 Şubat → 3 Mart 2017

| Sergi , Herkese açık

Sergi

Güneşin İzleri adlı fotoğraf sergisi İstanbul Frankofon Liselerinin mimarî varlıklarına yeni bir bakış getirmektedir.

Haziran 2016’da İstanbul’a gelen ünlü fotoğrafçı Ferrante Ferranti, çalışmalarının sonucunu bu kentin tarihî liselerinin sahip olduğu estetik mirasa tanıklık eden bir sergiyle sunmaktadır.

Ferranti, Notre-Dame de Sion, Saint-Benoît, Saint-Joseph, Saint-Michel ve Sainte-Pulchérie’den oluşan beş Fransız Lisesinin özelliğini oluşturan tarihsel süsleme, kitap, motif, heykel ve pencerelerden süzülüp yansıyan güneş ışığı gibi... küçük ayrıntılar üzerinde durmayı tercih ediyor.

Sanatçının resimleri ; kurum mekânlarındaki ışığı günün çeşitli saatlerine göre yakalamak üzere açılarla oynamayı çok güzel başarıyor.
.

Ferrante Ferranti
Cezayir’de Sardunyalı bir anne ve Sicilyalı bir babanın oğlu olarak doğan fotoğraf sanatçısı Ferrante Ferranti, dünyayı gezerken yakaladığı anları bizlere mütevazı bir şekilde sunuyor. Sanatçının 18 yaşında çektiği ilk fotoğrafı Belle-İle-en-Mer’deki bir dalgaydı. Fernand Pouillon’un Les pierres sauvages (Vahşi taşlar) isimli eserine hayranlık duyarak, Toulouse’da başladığı mimarlık eğitimini.
Aynı zamanda bir gezgin olan fotoğraf sanatçısı, 30 yıldır yazar Dominique Fernandez’le beraber barok stilin ve medeniyetlerin farklı katmanlarının izini sürüyor. Suriye’den Bolivya’ya, Sicilya’dan Saint-Petersburg’a değin… çektiği fotoğraflar yazarın metinleriyle sürekli diyalog halinde. Birlikte pek çok eser yayınladılar.
Sanatçı ayrıca Arts Sacrés, Connaissance des Arts ve Artpassions gibi dergilerle de çalışmaktadır.
Fransa Arras’ta bulunan Artois Üniversitesi’nde 2005 yılından 2011 yılına dek İspanyol medeniyeti profesörü görevini üstlenmiştir, 2009 yılından beriyse her yıl, (İtalyan Rönesans’ı, Barok, Akdeniz, Dini Gruplar, Önemli Kutsal Yerler) gibi konular üzerine konferanslar düzenlemektedir. Fransa’da (2014’ten beri Paris Sciences-Po’da) ve diğer pek çok ülkede fotoğraf atölyeleri yönetmektedir.

Sergi, 16 Şubat’tan 03 Mart’a kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 15.00-18.00 arası ziyaret edilebilir. Ayrıca konser olan akşamlar konser sonuna kadar da gezilebilir.

Notre-Dame de Sion Sergi sorumlusu: Birute VERBIEJUTE

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail