français | Türkçe

giriş

Gülsin Onay, piyanist

13 Ekim 2016, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

PROGRAM :

*** ARA ***

Gülsin Onay, piyano

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada, beş kıta ve yetmiş üç ülkeyi kapsamaktadır. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı, dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen bir ismi olmuştur. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayan Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin Sanat Danışmanlığı’nı yapmaktadır.

Rachmaninov yorumlarıyla ve istisnai bir Chopin icracısı olmakla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay, Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırılmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Bunun yanı sıra sanatçıya ithaf edilen ve onun için bestelenmiş birçok eser vardır.

Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD’leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçı, özellikle son yıllarda Amerika’da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması sanatçının DVD olarak konçertolarını ve resitalini yayınlamıştır. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD’si ile birlikte sanatçı Amerika’da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır.

Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Paris Konservatuvarında eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiş, kendisi 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olup, Bilkent Üniversitesinin de daimî sanatçısıdır. 2003 yılında UNICEF Türkiye Millî Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilen sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası, Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti Ödülü ve 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” verilmiştir.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail