français | Türkçe

giriş

Grand Théâtre Kumpanyası NDS’de ’’Calas Davası’’ ’nı sundu

Montreuil’deki Grand Théâtre Kumpanyası 21 Mart’ta tekrar NDS sahnesine çıkarak öğrenci ve öğretmenlere gerçek bir öyküden alınan ’’Calas Davası’’ adlı yeni bir oyun sundu.

Sahne yönetmeni ve komedyen Etienne Luneau, Isabelle Ernoult ve Clément Beauvoir, Ekim 1761’de esrarengiz bir şekilde kaybolmuş olan Marc-Antoine Calas’ın ölümü hakkındaki bir haberi sahneye koydular.

Soruşturmayı yapan Capitoul David de Beaudrigue, merhumun Katolik dinine geçmek istediğini, Protestan olan ailesinin ise onu engellemek istediğini göstermek isterken davanın adalet açısından zor bir dönemece girdiği görülür. Mart 1762’de Jean Calas oğlunu öldürmekten idama mahkûm edilir ancak Voltaire işin içine girerek davanın yeniden görülmesi için büyük bir çalışma yürütür. 1765’te Jean Calas eski haklarına kavuşur.

Frankofoni etkinlikleri dolayısıyla şehirdeki diğer liselerde de gösterime sunulan bu oyun tarih, edebiyat, Fransızca diline hakimiyet ve yurttaşlık bilgisi açılarından iyi bir kültür ve eğitim aracı oluşturmaktadır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail