Golden Horn Brass

4 Ekim 2018 19:30

Korno: Begüm Gökmen
Trompet: Julian Lupu & Renato Lupu
Tuba: Sinan Şirin
Trombon: Emre Berbergil

Golden Horn Brass

2004 yılında Begüm Gökmen tarafından kurulan ve bu sene on üçüncü sanat yılını kutlayan Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi olan GOLDEN HORN BRASS (GHB) İstanbul ve Ankara’da yaşayan profesyonel olarak konservatuvar müzik eğitimi almış ve yaşamlarını klasik müzik sanatçısı olarak hâlen Senfoni orkestraları ve Devlet Konservatuvarında hocalık yaparak devam etmekte olan beş müzisyenden oluşmaktadır. Yurt dışında kendi tarzında idol olmuş birçok brass grubunun arasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmış ilk Türk grubudur. Andante dergisinin 2014’te beşincisini düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Oda Müziği Topluluğu kategorisinde, klasik müzik dünyamızın yüz önemli kişisinin verdiği oylar sonucunda Birincilik ödülü’ne layık görülmüştür. Grup Klasik, jazz, pop, Anadolu ezgileri ve tüm bu türleri kendi üslubu ile birleştirip ülkemiz ve dünya kültürlerinin müziksel sentezini oluşturan geniş bir repertuvara sahiptir. İki trompet, korno, trombon ve tubadan oluşan grup, okullarda, açık hava ve kapalı salonlarda gerçekleştirdikleri konserlerle gün geçtikçe daha fazla tanınmaya devam etmektedir.

PROGRAM:
 El gato
 Uzun ince
 medley classique
 Girl from ipanema
 Carmen & habanera
 Besame mucho
 Russian fantasy
 Pink panther

***ARA***

 La cumparsita
 Autumn leaves
 Hora staccato
 Çayeli
 Zeytinyağlı
 Dere geliyor
 Resimdeki gözyaşları
 Sevdim bir genç kadını
 Nihavend longa

Begüm Gökmen, korno

1991 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinin açmış olduğu sınavı kazanarak Prof. Mahir Çakar ile korno eğitimine başlayan Begüm Gökmen yüksek şeref derecesi ile 2000 yılında mezun oldu. İlk olarak yurt dışında Almanya’nın Cloppenburg kentinde düzenlenen korno sempozyumuna katılarak başlayan Gökmen, 1997 yılında Almanya’ nın Bayreuth kentinde yapılan Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nın sınavlarını kazanarak arka arkaya üç defa burslu olarak çalmaya hak kazanmış ve burada Christian Lampert ile çalışma imkânı bulmuştur. Aynı zamanda California Üniversitesi müzik bölümü dekanı ve orkestra şefi olan Larry Livingston kendisine Amerika’da İdyllwild Festival Orkestrası’nda çalması için burs sağlamıştır. Yurt dışında birçok workshop ve gençlik orkestralarına katılmış daha sonra İstanbul’a yerleşerek, 2002’de Yüksek Lisans eğitimini (Cem Köse ile) ve 2014’te Sanatta Yeterlik derecesini bitirmiştir. Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni Orkestraları, Millî Reasürans Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası gibi topluluklarda görev almıştır. Golden Horn Brass Quartet adıyla başlayıp beşliye dönüşen Golden Horn Brass Kentet grubuyla Türkiye’de bir ilke imza atmış ve profesyonel anlamda konserlerine hâlen devam eden grubun kurucusu ve üyesidir. 2008 yılında Avusturya’dan gelen Sonus Brass tarafından seçilerek grupla birlikte Avusturya’nın beş şehrinde konserlerde yer almıştır. M.S.Ü. Devlet Konservatuvarında 2004 yılından beri araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve son olarak İlköğretim okullarında ve Anadolu’nun kentlerinde bakır nefesli enstrümanları tanıtmak amacıyla konserler düzenlemektedir.

Julian Lupu, trompet

Romanya`da doğdu. Öğrenimini Romanya’da “George Enescu” Akademisinde yaparak İoan Rusu ile çalıştı. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında aldı. Katıldığı Kurslar: 1990 Bayreuth (Almanya) trompet kursu, 1992 Constanta (Romanya) trompet kursu. Oldukça geniş bir repertuvara sahip cd’leri bulunmaktadır. Bunlardan; 4 CDOLYMPİA” company London ve Dittersdorf, Haydn , Pichl, Mozart, Vivaldi, Rachmaninof vb.

Konserler: Napoli, Firenze, Parma, Palermo, Milano(İtalya), Oradea, İaşi, Arad, Cluj, Bucharest (Romanya), Rennes,Paris,Marsilia(Fransa), Laussane, Sion, Zürich(İsviçre), Köln, Düsseldorf, Hamburg, Bamberg, Hannover (Almanya), Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, Adana (Türkiye), Barcelona, Madrid, Murcia, Valencia (İspanya), Tokyo (Japonya). Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi, Vladimir Aschenazy gibi ünlü şeflerle birlikte konserler gerçekleştirmiştir. 2008 yılının Ekim ve Kasım ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası esliğinde J.G.B. Neruda ve A.Vivaldi konçertolarını seslendirdi. 2009 yılında ise Bilkent Senfoni Orkestrası ile Sostakovich Piyano ve Trompet konçertosunu Gürer Aykal yönetiminde seslendirdi. Ödülleri: National Concours of İnterpretation 1989, 1991, 1992, Constanta 1992 (Romanya), Bayreuth 1990 (Almanya). Hâlen Bilkent Senfoni Orkestrası’nda solo trompet ve grup şefliği görevlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Renato Lupu, trompet

Romanya’da müzisyen bir ailede doğdu. Yedi yaşında piyano eğitimine başladı. 2000 yılında ailesiyle Türkiye’ye yerleşti. Kısa bir süre sonra babası Julian Lupu ile trompet çalışmalarına başladı. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okuluna kabul edildi. Aynı yılın Nisan ayında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser verdi. 2007’de Bilkent Senfoni Orkestrası ile, 2008’de Çukurova Devlet Senfoni ve Bursa Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde Julian Lupu ile birlikte konserler verdi. Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası`nın yanı sıra misafir sanatçı olarak Bilkent Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Çukurova Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Anadolu Senfoni, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestralarında görev aldı. 2009 yılında Işın Metin yönetimindeki Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nda; Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nda görev aldı, turnelere katıldı. Alison Balsom ve Gabor Bodolczki’in ustalık sınıflarına katıldı. 2010’da “Brassissimo” kentet ile Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde konser verdi. Hâlen Master sınıfı öğrencisi olan Renato Alexandru Lupu, trompet eğitimine Julian Lupu ile devam etmektedir. Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

Sinan Şirin, tuba

1989 yılında İzmir’de doğmuştur. 2003 yılında bando okullarında euphonium ve tuba eğitimine başlamıştır. 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarına girerek Yılmaz Alkan’ın öğrencisi olmuştur. Aynı okulda Aycan Teztel ile oda müziği ve tuba eğitimine devam etmektedir. 2015 yılından beri Golden Horn Brass’ın daimi tuba sanatçısıdır.Emre Berbergil, trombon

1987 Konya doğumludur. 2001 yılında Bando okullarına girip 2010 yılına kadar profesyonel olarak askerî bandoda eğitim almış daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarının sınavlarını kazanarak burada Murat Demiral’ın öğrencisi olmuş daha sonra da Aycan Teztel ile trombon eğitimine devam etmiştir. Eğitimi süresince Erden Bilgen, Gökay Gökşen, Murat Demiral ile oda müziği derslerine devam etmiştir. Jacques Mauger 2008, Yılmaz Alkan “Nefes Teknikleri” 2009, Ahmet Yaldız 2005, Bedii Durham ile 2004 yıllarında masterclasslara katılmıstır. ModeArt Trombone Quartet, Agathon Brass Nonet Ensemble, İstanbul Trombone Quartet ile oda müziği çalışmalarına devam etmiştir. 2014 yılında Golden Horn brass grubuna aldığı davet üzerine grubun değişmez üyesi olmuştur. Hâlen İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans çalışmasına devam etmektedir.