français | Türkçe

giriş

Ford Otosan Gezisi

FORD OTOSAN GEZİSİ-2 NİSAN 2010

Fizik öğretmenimiz Selman Atalay, geleceğin mühendisleri olacak olan bizlerin, mühendislerin nasıl, hangi şartlar altında çalıştığını görmemiz ve bir arabanın nasıl üretildiğini kademe kademe kademe, yakından incelememiz için, Adapazarı’ndaki Ford Otosan fabrikasına bir gezi düzenledi. Yolculuk, iki buçuk saat sürdü.

Fabrikaya vardığımızda, ilk olarak, kimliklerimizi bırakıp, ziyaretçi kartlarımızı aldık. Fabrikayı gezdirecek kişinin açıklamalarını duyabilmemiz için hepimize kulaklıklar ve bazı alanlarda özellikle de kaynak alanında sıçrayabilecek kıvılcımlardan etkilenmememiz için gözlükler verildi.

Fabrika, oldukça büyük; yaklaşık bir milyon metre karelik bir arazi üzerine kurulu ve birçok binadan oluşuyor. Üretimin olabildiğince hızlı, kontrollü ve kaliteli olması, aynı zamanda gereksiz masraftan kaçınılması başarıyla sağlanmış.
Gece ve gündüz olmak üzere iki vardiya çalışılıyor. İki tür araç üretiliyor; bunlar ’’Transit’’ ve ’’Transit Connect’’ adlı iki farklı model. Bu iki aracın üretimi sadece 184 saniye sürüyor. Bu süreç, tonlarca ağırlıkta rulo halindeki sac, yine tonlarca ağırlıktaki kalıplarla ’’press’’ adı verilen işlemden geçirildikten sonra, diğer alanlarda gerek insan gücü gerek makinelerle işlenerek arabanın iç kısmı hazırlanıyor. Sonrasında araba montaj alanında giydirilmeye başlanıyor; yani direksiyon, koltuklar, kapılar vb. takılıyor, araba boyanıyor. En son aşamada, son kontroller yapılıp, test sürüşüne geçiliyor. Arabanın herhangi bir eksiği olması durumunda ilgili bölümde eksik gideriliyor.

Arabalar, yurt dışına da gönderiliyor. Ekonomik kriz nedeniyle işlerin çok iyi yürümediği ortada. Bu yüzden maliyeti en aza indirerek, hızlı ve kaliteli üretim yapmak tek hedefleri.

Bu gezi, bizim için güzel bir deneyim oldu, özellikle de otomotiv sektöründe çalışmayı düşünen arkadaşlarımız bu konuda fikir sahibi oldular.

Böyle bir geziyi düzenlediği için öğretmenimize teşekkür ediyor, bu tarz gezilerin daha sık düzenlemesini umuyoruz.

Elif BALCI-3 Fen/B

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail