Florence Delaage, piyano

14 Nisan 2015 19:30

Piyano resitali

Florence Delaage – Piyanist

Mimari ve müzikle ilgilenen bir ailede doğan Florence Delaage piyano çalmaya dört yaşındayken annesi ile başlar. Henüz çok genç iken karşısında piyano çaldığı ALFRED CORTOT ona derhal özel öğrencisi olmasını teklif eder. Bunun üzerine, kısa bir süre önce oybirliğiyle birinci olarak kabul edildiği Paris Ulusal Yüksek Konservatuvarından ayrılarak ünlü ustadan öğrenim görmeye başlar. ALFRED CORTOT onun için şöyle der : “Eğer bir kızım olsaydı, Florence Delaage olurdu.” Öldüğünde ise ona iki piyanosunu ve FRANZ LISZT’in kıymetli yüzüğünü bırakır. Ondan sonra kendisine değerli teknik tavsiyelerde bulunacak olan kişi, onu ’’olağanüstü bir sanatçı’’ olarak gören virtüöz CZIFFRA olacaktır.

Almanya’da elde ettiği ilk başarıları, kısa süre sonra ona Salzburg Festivali’nin kapılarını açar. Paris’te Gaveau ile Pleyel Salonlarında ve Champs-Élysées Tiyatrosu’nda sahneye çıksa da, kariyeri esas olarak yurt dışında, daha ziyade Almaya ve İtalya’da, ama aynı zamanda Avusturya, Arjantin, İngiltere, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, İspanya, Hollanda, İsviçre, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve ABD’de sürecektir. Sanatçı, « Gli Archi della Scala di Milano » ve çok sayıda orkestra ile çalmıştır. New-York’ta ustalık dersleri vermekte ve her yıl Bayreuth Festivali’nde Wolfgang Wagner’in “Fabelhaft” (’’Rüya gibi’’) deyimini kullandığı WAGNER-LISZT uyarlamalarını çalmaktadır. Florence Delaage resital ve orkestrayla çalmak üzere Almanya’nın Weimar, Dresden, Heidelberg, Karlsruhe kentlerinde, İtalya’nın Roma, Torino, Floransa kentlerinde, ABD’de ve Japonya’da sözleşme yapmıştır.

Florence Delaage’ın Alfred Cortot anısına kaydettiği son CD’si « Torino Uluslararası Ödülü » nü ( C.I.R.V.I.), « St François d’Assise: la prédication aux oiseaux » ve « Saint François de Paule marchant sur les flots » ile Légendes de Liszt (Liszt Efsaneleri) ’in en iyi yorumu ödülünü almıştır.

Program:

  • Frédéric Chopin :

Impromptu N°1 opus 29
Grande Valse N°2 opus 34
Grande Valse N°3 opus 34
Nocturne N°1 opus 15
Nocturne N°2 opus15
Polonaise –Fantaisie opus 61

*** ARA ***

  • Franz Schubert :

Impromptu N° 2 opus 90
Impromptu N°3 opus 90

  • Maurice Ravel :
    Jeux d’eau
  • Claude Debussy :

Clair de Lune
Feux d’artifice