français | Türkçe

giriş

Felsefe: Ortaklık & Dostluk

9 Haziran 2012 , 10:00 → 18:30

| konferans , Herkese açık

Felsefe

Türkçe simultane çeviri

10.00 -> 18.30

ORTAKLIK VE DOSTLUK

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Monokl Yayınları işbirliğiyle düzenlenen “Ortaklık ve Dostluk” adlı etkinliğe René Major, Danielle Cohen-Levinas, Jacob Rogozinski, Ahmet Soysal, Kenneth R. Westphal ve Volkan Çelebi katılacaktır.

Etkinlikte birlikte yaşama, ortaklık içinde olma ve dostluk kavramlarına ilişkin özgün bir sorgulama gerçekleştirilecektir.

.

Şair, felsefeci ve müzikolog olan Danielle Cohen-Levinas, Paris-IV Sorbonne Üniversitesinde müzik estetiği ve felsefe profesörüdür. Cohen-Levinas, bir dönem program direktörü de olduğu Uluslararası Felsefe Kolejinde Emmanuel Levinas ve çağdaşları hakkındaki çalışma grubunu yönetmektedir.

***

Psikanalist ve psikiyatr René Major, Psikanaliz Yüksek Okul Enstitüsü Direktörü, Analyser Derneği Başkan Yardımcısı; Uluslararası Felsefe Koleji eski program direktörü, Paris Psikanaliz Enstitüsü eski direktörüdür. Major, insan ve toplumu anlamak için içeriklikleri göz önünde bulundurmayı denediği olağanüstü eserinde bilinçdışı kavramına geniş bir yer verir.

***

Uluslararası Felsefe Koleji eski program direktörü olan Jacob Rogozinski, halen Strasbourg Üniversitesinde profesör olarak ders vermekte ve aynı üniversitede Alman Felsefesi ve Çağdaş Felsefe Araştırmaları Merkezini yönetmektedir. Lignes dergisi yayın komitesi üyesi olan Rogozonski, aralarında 2011 yılında yayınlanan Hayatı İyileştirmek - Antonin Artaud’nun Tutkusu (Cerfs Yayınevi) kitabının da yer aldığı birçok yapıtın yazarıdır.

***

Felsefeci ve çok sayıda eserin yazarı olan Ahmet Soysal, Fransa’da birçok felsefe kolokyumuna katıldı ve Alter, Critique, Thauma dergilerinde makaleler yazdı.

***

Çok sayıda kitabın yazarı olan Kenneth R. Westphal, Kent Üniversitesinde felsefe profesörüdür. Kant ve Hegel başta olmak üzere Alman idealizmi üzerine çalışan Westphal “Hegel’s Critique or Cognitive Judgment: From Naïve Realism to Understanding” ve “Kant’s Transcendental Proof of Realism” adlı eserlerin yazarıdır.

***

2006 yılında Monokl Dergisi’ni arkadaşlarıyla birlikte kuran Volkan Çelebi, felsefe alanında yayın yapan ve uluslararası konferanslar gerçekleştiren bu derginin yayın yönetmenliğini sürdürmektedir. 2011 yılında derginin projesi olarak kurulan Monokl Yayınları”nın da baş editörüdür.

.

Daha çok bilgi için: http://ortaklikdostluk.monokl.net

e-mail: editor@monokl.net

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail