Fransız Yazar Sylvie Germain’in Türkiye’de Okurlarla Buluşması

Oyuncak ayısının kimliğine bürünerek geçmişini arayan, yanıtların aslında Hitler rejiminin karanlıklarında gizli olduğunu anlayan genç bir adamın öyküsü…

Fransız edebiyatının yetiştirdiği en güçlü kalemlerden biri olan Sylvie Germain, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde düzenlenecek edebiyat söyleşisi ile okurlarıyla buluşuyor.

Sylvie Germain Magnus romanı ile Notre Dame de Sion 2010 Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Eser, Can Yayınları tarafından, Yıldız Ademoğlu Atlan’ın çevirisi ile Türkçe’ye kazandırıldı.

Söyleşiye, 20. yy Fransız edebiyatı üzerine birçok eser kaleme almış olan Prof. Alain Goulet ile birlikte Littera dergisinde André Gide’in Oidipus’undan Sylvie Germain’in Magnus’una başlıklı makalesi yayımlanan Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cengiz Ertem ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tuna Ertem katılacaktır.

Yer: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

Tarih: 14 Mayıs 2010 Cuma

Saat: 13.00

Adres: Cumhuriyet Caddesi No:127 Harbiye - İstanbul

Tel: 0212 219 16 97 - 0212 231 26 16

Eşzamanlı çeviri yapılacak olan konferans halka açıktır.

Sylvie Germain

Sylvie Germain, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümündeki eğitiminin ardından anlatı ve hikâyeler yazmaya başladı. Yazar Roger Grenier’in teşvikiyle ilk romanını kaleme alan Sylvie Germain’in 1984’te yayımlanan Le livre des nuits romanı eleştirmenlerden ve okuyuculardan tam not aldı. 1986-1992 yılları arasında Prag’da belgesel yapımcısı ve felsefe profesörü olarak görev yapan yazarın 1989’da yayımlanan Jours de colère romanı Prix Femina ödülünü aldı. Otuza yakın esere imza atan yazar halen Fransa’da yaşamakta.