Erenköy Işık Lisesinde Rüzgâr Türbini Maketleri Yarışmasında NDS’li Bir Öğrenciye Üçüncülük Ödülü

26 Aralık 2019’da L1 sınıfından bir öğrencimiz Roni, Erenköy Işık Lisesinde düzenlenen Rüzgâr Türbini Maketleri Yarışması’na katılarak tasarımıyla üçüncülük ödülü aldı.

Öğrencimizin izlenimleri şöyle:

« Merhabalar, adım Roni ve NDS dokuzuncu sınıf öğrencisiyim. Yakın zamanda Erenköy Işık Lisesinin Rüzgâr Türbinleri konusunda düzenlediği bir yarışmaya katıldım. Aslında eğlenmek ve yeni şeyler öğrenmek için bir fizik projesi seçtim. Ancak « konu dışı » bir seçim yapmanın, kendi düşündüğüm bir seçimi gerçekleştirmenin daha faydalı olacağını düşündüm. Bu sebeple fizik öğretmenimden yarışmalar veya bilim şenlikleri konusunda bilgi istedim. O da bana bu çok ilginç yarışmayı buldu. Ancak fazla zaman yoktu. Yarışma bir sonraki hafta gerçekleşecekti!

İyi öğrenebilmek ve deneyim kazanabilmek için işi tek başıma becermek istedim. Bir şema ve malzeme listesi yapmakla işe başladım. Ardından « Fusion 360 » adındaki pratik ve basit bir program üzerinde bir prototip çizdim. Sonra pervaneyi çizdim ve onu üç boyutlu olarak bastım. Sensörleri kullanmama ve programlamayı yapmama olanak tanıyan « Arduino » adında bir mikroprosesör kullandım. Elektrik akımı ve voltaj sensörlerini satın almam, ikisinin değerlerini elde etmem ve enerjiyi yakalamak için birini diğeriyle çarpmam gerekiyordu (Voltaj * C.E = Wattage). Ancak bu benim için yeterli olmadı. Hem çok basitti hem de çok eksantrik değildi. Matematik öğretmenim devreyi ikiye ayırmamı sağlayacak bir « Toggle Switch » kullanmamı tavsiye etti. Biri LED’lerin yanmasını; diğeri ise tek bir sensöre bağlı olacak ve 330 Ohm direnç civarındaki bir voltajı hesaplayacaktı. Arkasından voltajın elektrik akımını hesaplamak için Ohm formülünü kullandım (Voltaj = Direnç(ler) * C.E). Bu hoşuma gitti. Böylelikle basitliği aza indirgemiş olacaktım. Tamamını pervane ile bir araya getirdim. Kodlama ile her şeyi yapmam sadece beş günümü aldı.

Kimya öğretmenimle katıldığım yarışmada pek çok başka ilginç proje vardı. Salona girdiğimizde projemin geri döneceğini düşündüm ama iyi ki öğretmenlerle tanıştım ve onlarla konuştum. Sonunda üçüncülük ödülünü kazandım ! Bu yarışmaya katılmak çok hoşuma gitti. Muhteşem bir gün geçirdim!

Roni’yi gerçekleştirdiği proje ve mükemmel performansı için kutluyoruz!