Duo Yan Flüt - Klavsen

5 Aralık 2013 19:30

 
Barok müzik

Nihan Atalay - Yan flüt

Eriko Wakita - Klavsen

PROGRAM: Avrupa’da zaman içinde yolculuk

  • J.M. Leclair ( 1697-1764): 2. kitap, 1. sonat

Adagio - Allegro ma poco - Sarabande - Allegro

  • G.P. Telemann ( 1681-1767): Methodichen Sonata La Majör

Adagio - Vivace - Courtesemente - Vivace

  • J.S.Bach (1685- 1750): Solo klavsen, Konçerto C-Dur BWV 976

Allegro - Largo - Allegro
Antonio Vivaldi’nin Keman, yaylı çalgılar ve klavsen için (RV 265) Mi majör Konçertosu’ndan uyarlama

*** Ara ***

  • J.S.Bach (1685-1750): Sonat mi minör BWV 1034

Adagio ma non tantô - Allegro - Andante - Allegro

  • M. Blavet (1700-1768): L’Henriette op 2/1 Sonat 1

Adagio - Allegro - Aria Prima - Rondeau - Aria Seconda - Presto

Nihan Atalay, Traverso

Nihan Atalay, müzik eğitimine 1992’de, Mimar Sinan Üniversitesinde Mükerrem Berk’in sınıfında yan flüt dersleriyle başladı.
Lise diplomasını aldıktan sonra Fransız hükümetinden sanat bursu kazanarak Lyon Devlet Konservatuvarına kaydoldu ve 2003’te José-Daniel Castellon’un sınıfından Müzik Eğitimi Diplomasını aldı.

İsviçre’den de burs kazanan sanatçı, Lausanne Yüksek Müzik Konservatuvarına kabul edildi. 2005 yılında konser solisti ve pedagog diplomalarını birlikte aldı.
Yan flüt yüksek lisansını, Cenevre Yüksek Müzik Konservatuvarının Barok Müzik bölümünde tamamlarken, aynı zamanda Serge Saïtta’nın sınıfından çok iyi derece ile Post-Grade sertifikasını elde etti.
Nihan Atalay, Fondation Jean Tanner, Fondation Nicati de Luze, Cenevre Üniversite Mezunu Kadınlar Derneği ve kendisine aynı zamanda bir klasik flüt de hediye eden Cenevre Konservatuvarı Dostları ve Mezunları Derneğinden birçok ödül almıştır.
Bir yandan Cenevre Oda Orkestrası, diğer yandan Cenevre bölgesinin çeşitli barok müzik topluluklarıyla sahneye çıkmıştır.
Avrupa’da çok sayıda genç orkestralarına davet edilen sanatçı, 2005’te Luzern Festivalinde Pierre Boulez yönetiminde çalmıştır.

Türkiye’de eski müzik aletlerini çalan ilk flütçü olan Nihan Atalay, burada verdiği konserlerin yanı sıra, master sınıfları da yönetmektedir.
Sanatçı, Eylül 2011’den bu yana, Basel’daki Schola Cantorum’da ünlü flütçü Marc Hantaï ile birlikte yan flüt çalışma şansını yakalamıştır.

Nihan Atalay bu yıldan itibaren Mimar Sinan ve Miam’da eğitim veriyor

Andante Dergisi - Kasım 2012
İndir (1.4 Mb)

Eriko Wakita, klavsen

Basel’da yaşayan Eriko Wakita, hem Schola Cantorum Basiliensis’de hem de Bern ve Basel Müzik Konservatuvarlarında provacı (repetitör) olarak çalışmaktadır. Avrupa’da ve Tokyo Üniversitesinden mezun olana kadar tüm müzik eğitimini aldığı Japonya’da düzenli olarak konserler vermektedir. 2010’da Bach’ın Goldberg Varyasyonları’na ayırdığı ilk solo cd’sini kaydetmiştir.
2004’te İsviçre’ye gelerek Basel’daki Schola’da eğitim görmüş ve 2008’de buradan mezun olmuştur. Bad-Krozingen, ATAKA, Acanthus Musik Preis ve genç sanatçılar ödülü gibi çeşitli ödüllere layık görülmüştür.
2009 ve 2010 yıllarında İsviçre’nin Porrentruy kentinde düzenlenen Académies Bach/Radulescu ‘da klavseniyle, barok müzikte doğaçlama yoluyla armoni tamamlama anlamına gelen “continuo”yu sağlamıştır.

Ayrıntılı bilgi için: www.erikowakita.com

Revue Andante - Novembre 2012
İndir (1.4 Mb)