français | Türkçe

giriş

Duo Daltin-Labbé - Caz

8 Ekim 2011, 19:30

| Konser , Herkese açık

Davetiye için buraya tıklayın.

Caz

Daltin-Labbé İkilisi

Ajda Ahu Giray’ın katkısıyla

Saksafoncu Didier Labbé ile akordeoncu Grégory Daltin’in bir araya gelmesiyle oluşan bu ikili, modern yazım ile doğaçlamaya ağırlık vermektedir. Birinin deneyimiyle diğerinin coşkusu, dünya caz repertuvarında birleşerek, bazen içsel olmakta bazen de bir şenlik havasına bürünmektedir. İkili, müzik aletlerini tüm renkleriyle ve yönleriyle kullanarak yaptıkları müzikle bütünleşmektedir.

Beste ve düzenlemeleri, Didier Labbé’nin yıllarını Afrika’dan Doğu Avrupa’ya, Brezilya’dan Akdeniz’e dünya müziklerini araştırmakla geçirdiğinin birer kanıtıdır. Bunlar arasında, besteci Choro Pixinguinha’dan, Güney Afrikalı cazcı Abdullah İbrahim’den, Brezilyalı Hermeto Pascoal’dan yansımalar bulmak mümkündür.

Parçalar çalındıkça paylaşılmak istenen özel bir dünya çıkıyor karşımıza. İkili, ortak bir ilhamı paylaşarak çok güzel bir uyum yakalıyor.

Didier Labbé

Sanatçı ’’Syndicat de la critique’’ 99 En iyi Sahne Müzikleri Bestecisi Ödülüne layık görülmüştür.
Labbé, son 20 yıl içerisinde, Fractal, l’Orphétéon, Zunzun ile çalmış, ayrıca Messieurs Mesdames Kumpanyası, Didier Labbé Quartet, Didier Labbé Octet, Nuit Blanche ve Bazar Kumpanya adlı grupları oluşturmuştur. Yaklaşık on adet plak doldurmuş, Fransa’da, Afrika’da, Doğu ve Güney Avrupa ülkelerinde ve de Türkiye’de birçok turneye çıkmıştır.
En akılda kalan işbirlikleri ise Hermeto Pascoal, John Tchicaï, Lindsay Cooper ve Bojan Z. ile yapılmış olanlardır.

Didier Labbé, cazla geleneksel Akdeniz havzası müziğinin nerelerde bir araya gelebileceğini keşfetmektedir. Sahne adamı olan Labbé, (tiyatro, dans, sinema gibi) başka sanat dallarıyla da bağlar kurmakta, bu konuda özellikle Yann Lheureux Kumpanyası ve Toulouse Devlet Tiyatrosu ile birlikte çalışmaktadır.

Grégory Daltin

Genç akordeoncu ilk deneyimlerini Toulouse Devlet Bölge Konservatuvarında (Guy Ferla’nın sınıfında) edinmiş ve ilk Oda Müziği ödülleriyle ilk akordeon ödülüne de oybirliğiyle burada layık görülmüştür.
Grégory Daltin, çağdaş eserlere imza atmak üzere Toulouse Capitole Devlet Orkestrası ile işbirliği yapmıştır. Sanatçı, ayrıca, Paris Orkestrası solisti marimbist Eric Sammut ile birlikte çalışmak suretiyle, akordeon eserleri bestelemiş ve kayıt ettirmiştir. Daltin, solo olarak resital verdiği gibi, caz dörtlüsüyle, tango beşlisiyle de sahne almıştır.Sık sık, Didier Labbé Quartet, Grandes Bouches, Origines Contrôlées gibi gruplarla birlikte çalışmaktadır. Ayrıca Toulouse Devlet Sinemateği ile sessiz filmlere doğaçlama müzik çalışması yapmaktadır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail