Dimitri Ashkenazy & Orchestra’Sion

28 Eylül 2013 20:00

 
Davetiye için buraya tıklayın.

Klasik müzik

Şef: Orçun Orçunsel

Solist: Dimitri Ashkenazy (Klarnet)

Konzertmeister: Rüstem Mustafa

Program:

  • Arnold Schoenberg: Verklärte Nacht op.4

*** Ara ***

  • Aaron Copland: Klarnet Konçertosu

 Slowly and expressively - Cadenza

 Rather Fast

  • Béla Bartók: Romen Dansları

DIMITRI ASHKENAZY, Klarnet

New York doğumlu olan Dimitri Ashkenazy, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak İzlanda ve İsviçre’de yaşadı. 6 yaşında piyanoyla başlayan ve 4 yıl sonra klarnette karar kılan sanatçı, diplomasını, bugün halen yaşadığı Lucerne kentinin Konservatuvarından aldı.

Kısa zamanda dikkat çeken yeteneği sayesinde Salzburg, Londra, Paris, Prag, Tokyo, Sidney ve Los Angeles gibi kentlerde sahneye çıktı. Sanatçı, yorum dersleri vermek üzere onur konuğu öğretmen olarak sık sık ABD, Avusturalya, İzlanda ve İspanya’ya davet edilmektedir. Dimitri Ashkenazy televizyon ve radyo için kayıtlar yapmış ve çok sayıda cd yayımlamıştır.

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion’un ortaya çıkmasında genç bir orkestra şefi ve piyanist ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır. Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS oda orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi.

Konserlerin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS oda orkestrası, «Orchestra’Sion» adını 2010 yılında resmen aldı.

Konzertmeister Rüstem Mustafa başta olmak üzere, seçkin ve profesyonel genç müzisyenlerden oluşan orkestra; oda müziğinden senfonik orkestraya genişleyen kadrosuyla, Türkiye’nin en ilginç repertuvarına sahip orkestrası olarak kültür sanat yaşamındaki yerini almıştır.

Alışılmış orkestra eserlerinin yanı sıra, Orçun Orçunsel’in düzenlemeleriyle başka orkestralarda bulunmayan bir renge sahip olan Orchestra’Sion, bugüne dek Andrei Gavrilov, Dimiri Ashkenazy, Ayşegül Sarıca, Ali Poyrazoğlu, Borusan Quartet, Toros Can, Bülent Evcil gibi Türkiye’nin ve dünyanın en önde gelen sanatçılarını, İstanbul’daki müzikseverlerle buluşturmuş bir topluluk olarak konser yaşamını sürdürmektedir.